Strajk listonoszy rozszerza się

[2006-11-16 15:45:41]

Wczoraj doszło do podpisania wstępnego porozumienia między Pocztą Polską i strajkującymi w Trójmieście listonoszami. Protest trwał od poniedziałku. W porozumieniu brak rozwiązania kwestii postulatów płacowych. Swoje stanowisko w tym względzie dyrekcja ma przedstawić do 20 listopada. Trójmiejscy listonosze zapowiadają, że jeżeli ich żądania płacowe nie zostaną spełnione podejmą na nowo akcję strajkową.

Do protestu przyłączają się także listonosze z innych miast. Wczoraj – 15 listopada - doszło do kilkugodzinnego strajku i demonstracji listonoszy w Poznaniu i Zielonej Górze. Dziś wstrzymali pracę listonosze w Kielcach i Warszawie, a także w miejscowościach podwarszawskich (np. Otwock i Karczew). Protesty miały zostać podjęte w Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie, ale nie mamy informacji o ich przebiegu.

W Poznaniu w dniu 14 listopada Inicjatywa Pracownicza zorganizowała pikietę solidarnościową, w której wzięło udział ok. 20 działaczy IP i Federacji Anarchistycznej. Akcja miała na celu poinformowanie opinii publicznej o sytuacji pracowników Poczty Polskiej i ich postulatach. Dalsze pikiety solidarnościowe zapowiada nie tylko Inicjatywa Pracownicza, ale także WZZ "Sierpień`80" (w najbliższych piątek w Wałbrzychu, w przyszłym tygodniu także w innych miastach Polski).

Zła sytuacja pracowników Poczty Polskiej, zwłaszcza listonoszy, jest poważnym problemem od wielu lat. Do największych mankamentów należą: zadaniowy czas pracy, który powoduje, że bardzo często listonosze pracują więcej niż osiem godzin dziennie; nadmierne przeciążenie toreb m.in. drukami reklamowymi). Wreszcie niskie zarobki i nieprecyzyjny system płac. Obecne strajki mają „dziki” charakter i nie są kontrolowane przez żadne związki zawodowe, które od wielu miesięcy są w sporze zbiorowym z pracodawcą, ale nie udało im się osiągnąć spełnienia postulatów załogi.

Poczta Polska zatrudnia 100 tys. pracowników.

Jarosław Urbański


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku