Drugi tydzień strajku na poczcie

[2006-11-20 20:34:09]

Trwa ogólnopolska akcja strajkowa listonoszy zapoczątkowana w zeszły poniedziałek przez pracowników z Gdańska.

Dziś po dwóch dnia przerwy i fiasku piątkowych negocjacji z dyrekcją poczty w Warszawie, ponownie rozpoczęli strajk listonosze z Trójmiasta. Do ich protestu mieli się dziś przyłączyć także, w ramach rozszerzania protestu, pracownicy innych działów.

Trwa – trzeci dzień – akcja strajkowa listonoszy z Kielc i województwa świętokrzyskiego. Tamtejsi listonosze obawiają się, że pracownicy poczty, którzy podjęli walkę strajkową zostaną zwolnieni. Relacjonują, że nieraz słyszeli podobne pogróżki ze strony dyrekcji. Dzisiaj kieleccy listonosze mieli udać się na negocjacje z dyrekcją. Szczególnie ostra sytuacja jest w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tamtejsza dyrekcja odmawia rozmów z listonoszami.

W Poznaniu stanęło kilka poczt; listonosze z Wielkopolski czekają na ostateczne ustosunkowanie się dyrekcji poczty do ich postulatów do środy rana. Protest pracowników poczty objął także Wrocław, Szczecin, Kraków, Białystok i Częstochowę.

Pocztowcy wysuwają postulaty płacowe i dotyczące organizacji pracy. Listonosze mówią, że strajk na poczcie musiał kiedyś nastąpić. Niskie płace, liczne nadgodziny, dźwiganie torby przekraczającej dopuszczalną wagę, roznoszenie ulotek, za które nie dostają zapłaty, nepotystyczne stosunki pracy– wszystko to doprowadziło ich do ostateczności. Szczególne wzburzenie powodował fakt, że zmuszano ich do zajmowania się sprzedażą różnych produktów. – Nasz zawód polega na doręczaniu przesyłek a nie na akwizycji – tłumaczą listonosze.

W cały kraju planowane są także pikiety solidarnościowe z protestującymi. Dziś (20 listopada) odbędzie się o godz. 15.00. pikieta w Gdańsku (pod urzędem pocztowym nr 6 przy ul. Grunwaldzkiej) organizowana przez Inicjatywę Pracowniczą i Federacją Anarchistyczną. W czwartek (23 listopada) odbędzie się pikieta pod pocztą główną we Wrocławiu organizowana przez WZZ "Sierpień`80". Na środę (22 listopada) planowane są demonstracje w Poznaniu i Warszawie. W Warszawie maja się dziś zacząć negocjacje prowadzone prze dyrekcję Poczty Polskiej ze związkami zawodowymi.

Rzecznik Poczty Polskiej Radosław Kazimierski powiedział Polskiemu Radiu że są duże szanse na szybkie rozwiązanie sporu. Kazimierski zapewnił, że Poczta Polska wypłaci pracownikom wynegocjowane wcześniej w tym roku zaległe podwyżki i jest gotowa rozmawiać o podwyżce na przyszły rok. Rzecznik zastrzegł, że na razie jest za wcześnie mówić o konkretnych sumach podwyżek. Cześć pocztowców (ruch strajkowy w zasadzie odbywa się poza strukturami związkowymi) obawia się, że zostanie podpisanie fasadowe porozumienie, które w zasadniczy sposób nie wpłynie na polepszenie warunków pracy pracowników poczty, a zwłaszcza na poziom ich wynagrodzeń.

Jarosław Urbański
Bartosz Machalica



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku