Wybory na prezydenta Krakowa wygrał Jacek Majchrowski (niezależny, popierany przez "Lewicę i Demokratów"), na którego swój głos oddało 61 proc. krakowian. Kandydata PiS Ryszarda Terleckiego poparło 39 proc.
W Łodzi wybory wygrał Jerzy Kropiwnicki, uzyskując 55,2 proc. poparcia. Na jego kontrkandydata, Krzysztofa Kwiatkowskiego (PO) oddało głos 44,8 proc.
Podobnie jak w Krakowie i Łodzi, także w Poznaniu zwyciężył urzędujący prezydent Ryszard Grobelny (niezależny), uzyskując 56,8 proc. poparcia. Na jego kontrakandydatkę, posłankę PO Marię Pasło-Wiśniewską, głosowało 43,2 proc.
Według nieoficjalnych danych uzyskanych z ponad połowy komisji wyborczych w Szczecinie, wybory w tym mieście wygrał kandydat PO Piotr Krzystek uzyskując 64,28 proc. poparcie. Kandydat "Lewicy i Demokratów" Jacek Piechota dostał 35,71 proc. głosów.
Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie oddziału TVP3 wynika, że prezydentem Bydgoszczy został piastujący dotychczas tę funkcję Konstanty Dombrowicz (niezależny), z ok. 52-procentowym poparciem. Pokonał Romana Jasiakiewicza (niezależny), na którego głosowało ok. 48 proc. wyborców.
Według nieoficjalnych informacji uzyskanych po zebraniu wyników wyborów z prawie połowy obwodów, w Lublinie przewagę ma Adam Wasilewski (PO) - 63 proc. głosów. Jego rywalka Izabella Sierakowska ("Lewica i Demokraci") otrzymała 37 proc. głosów.
Według sondażu GfK Polonia, prezydentem Białegostoku został bezpartyjny kandydat PO Tadeusz Truskolaski z 68,2 proc. poparcia. Marek Kozłowski, popierany przez PiS, uzyskał 31,8 proc. głosów.
Tadeusz Wrona, startujący z listy własnego, prawicowego komitetu "Wspólnota Samorządowa Tadeusza Wrony", pozostanie prezydentem Częstochowy - wynika z nieoficjalnych, ale pełnych już danych. Poparło go 60 proc. głosujących. Jego kontrkandydatka, posłanka P0 Halina Rozpondek dostała 38,4 proc. głosów. 1,6 proc. stanowiły włosy nieważne.
Z nieoficjalnych danych, jakie zebrały sztaby kandydatów w części komisji, wynika, że Andrzej Kosztowniak (PiS) prowadzi z dotychczasowym prezydentem Zdzisławem Marcinkowskim z niezależnego komitetu "Radomianie Razem". Ma ok. 55 proc. głosów.
Z informacji z 3/4 obwodów wyborczych w Płocku wynika, że na Mirosława Milewskiego (PiS)zagłosowało 60,54 proc. płocczan. Andrzeja Nowakowskiego (PO) poparło 39,46 proc. osób.
Według cząstkowych wyników, w wyborach na prezydenta Zielonej Góry prowadzi Janusz Kubicki, kandydat komitetu "Lewica i Demokraci". Kubicki uzyskał wynik 54,2 proc., a jego kontrkandydatka Bożenna Bukiewicz z Platformy Obywatelskiej - 45,8 proc.
We Włocławku - według sondażu dla TVP3 - wygrał Roman Pałucki ("Lewica i Demokraci), na którego głosowało 51,9 proc. wyborców. W pokonanym polu pozostawił obecnego prezydenta Władysława Skrzypka (popieranego przez PiS, Samoobronę i LPR), który dostał 48,1 proc. poparcia.
Edmund Stachowicz (były poseł SLD) został prezydentem Starogardu Gdańskiego. Pokonał Sławomira Neumanna z Platformy Obywatelskiej. Z oficjalnych już danych wynika, że kandydat lewicy wygrał przewagą ok. 1800 głosów. W 18 obwodach zwyciężył Stachowicz, Neumann wygrał tylko w dwóch, w miejscu swojego zamieszkania i w zakładzie karnym. Stachowicz otrzymał 58-procentowe poparcie, a na Neumanna głosowało 42 proc. starogardzian.
Waldemar Chamala
Ludwik Olczyk