PE: Gospodarka odpadami - dyskusja

[2007-02-24 15:12:58]

Z roku na rok rośnie w Unii Europejskiej produkcja odpadów. Przeciętny Europejczyk w swoim domu "produkuje" rocznie pół tony odpadów. Do tego dochodzą prawie trzy tony na osobę odpadów poprodukcyjnych. Prawie połowa naszych domowych śmieci trafia na wysypiska, tylko trzecia ich część jest powtórnie przetwarzana. W związku z tym w Parlamencie Europejskiej trwają obecnie prace dotyczące nowelizacji trzech dyrektyw (dwie z 1975 i jednej z 1991) mające na celu między innymi redukcję ilości odpadów.

Eurodeputowani przygotowali aż dwa sprawozdania, dzięki którym unijne prawo będzie lepiej dostosowane do dzisiejszej sytuacji. Pierwszy dokument był referowany przez deputowaną, Caroline Jackson z Europejskiej Partii Ludowej-Europejskich Demokratów (EPP-ED). Drugi dokument to sprawozdanie przygotowane przez holenderskiego posła z grupy Niepodległość i Demokracja, Johanesa Blocklanda.

W swoim sprawozdaniu posłanka Caroline Jackson promuje wprowadzenie pięciostopniowego systemu redukcji odpadów. W skrócie polega on kolejno na: zapobieganiu, powtórnym wykorzystaniu, recyklingu, odzyskiwaniu energii (na przykład przez spalanie). Dopiero na ostatnim miejscu znajduje się składowanie na wysypisku.

Sprawozdanie skrytykowała Bairbre de Brún (na zdjęciu) z konfederacyjnej frakcji Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Zielonej Lewicy Nordyckiej (GUE/NGL). Jej zdaniem absolutnym priorytetem europejskiej polityki odpadami powinny być recykling i powtórne wykorzystywanie. Zdaniem deputowanej lewicy, sprawozdanie przygotowane przez Jackson rozmydliło efekty pracy komisji, gdyż pozbawione zostało jasnych kryteriów podziału odpadów na poszczególne kategorie. Jej zdaniem może to uderzać w politykę zwiększenia liczby odpadów poddawanych wtórnemu przetworzeniu.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku