Hiszpania: Solidarność z polskimi ochotnikami BM

[2007-03-23 00:27:39]

Wszystkie kluby hiszpańskiego senatu uchwalą deklarację popierającą Polaków – członków Brygad Międzynarodowych w czasie hiszpańskiej wojny domowej 1936-1939.

Wszystkie kluby senackie przyjmą apel wzywający rząd Polski do uchylenia swej decyzji w sprawie wdrożenia środków przeciwko polskim członkom Brygad Międzynarodowych, którzy brali udział w hiszpańskiej wojnie domowej 1936-1939 i wezwały Unię Europejską do wystąpienia w ich obronie.

Do Sejmu trafił projekt ustawy zakładający likwidację świadczeń kombatanckich dla polskich uczestników Brygad Międzynarodowych, którzy walczyli w obronie Republiki w trakcie hiszpańskiej wojny domowej.

Apel Senatu Hiszpanii, który będzie dyskutowany na najbliższym posiedzeniu plenarnym cieszy się pełnym poparciem wszystkich klubów, które prezentują pełną solidarność z Polakami uczestniczącymi w Brygadach Międzynarodowych i manifestują swój sprzeciw wobec "jakichkolwiek metod dyskryminowania", które mogą być wobec nich użyte.

Senatorzy zapewnili, iż przyjęcie takich rozwiązań prawnych spowodowało by nie tylko "pogwałcenie praw człowieka ale także a może przede wszystkim godności ludzkiej".

Kluby senackie żądają od rządu Królestwa Hiszpanii by poinstruował wszystkie swoje służby dyplomatyczne i konsularne w Polsce aby udzieliły wszelkiej niezbędnej pomocy materialnej i prawnej Polakom – członkom Brygad Międzynarodowych w obronie swoich uznanych praw i przypomina, że jednym z tych praw przynależnych jest prawo do otrzymania obywatelstwa hiszpańskiego.

Jednocześnie senatorowie wzywają wszystkie właściwe organy Unii Europejskiej by "objęły szczególnym nadzorem i natychmiast powiadomiły o jakimkolwiek działaniu dyskryminacyjnym wobec uczestników Brygad Międzynarodowych w Polsce, a także jeśli to będzie niezbędne podjęły wszelkie działania konieczne do ich obrony".

W uzasadnieniu kluby senackie podkreśliły, iż polski projekt dąży do "wyeliminowania z historii swojego kraju pamięć o członkach Brygad, którzy walczyli w obronie Republiki Hiszpańskiej, i których rząd RP uznaje za zdrajców i przestępców".

Należy przypomnieć, że Rząd Hiszpanii przyznał w 1996 roku prawo do obywatelstwa żyjącym członkom Brygad Międzynarodowych (w większości już ponad 90 letnim) a w 2006 roku oddał im hołd "jako najpiękniejszemu przykładowi braterstwa i obrony wolności".

"Dla nich wszystkich – kontynuują senatorowie – Hiszpania jest drugą ojczyzną". Przybyli do Hiszpanii aby walczyć o wolność i demokrację, a potem kontynuowali walkę w swych krajach podczas II wojny światowej przeciwko nazizmowi. Senat uznał, że polski rząd nie wypełnia przez tę decyzję zobowiązań wynikających z członkostwa w Radzie Europy, Unii Europejskiej dotyczących praw demokratycznych i praw człowieka. Ponadto chce usunąć z historii Polski pamięć o członkach Brygad Międzynarodowych i tym samym chce zlikwidować nie tylko częśc historii Hiszpanii ale także całej Europy.

Apel hiszpańskich parlamentarzystów został poparty także przez Partię Ludową, ktora powstała z przekształcenia partii postfrankistowskiej (m.in. Sojuszu Ludowego).

Piotr Grudka
Maciej Rembarz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku