"Sierpień 80" o rolnikach i firmie Greenkett
[2007-03-31 12:24:14]
![]() W dokumencie podpisanym przez Jakuba Puchana, pełnomocnika związku ds. rolnictwa czytamy, że problem ten występuje z programem Wspieranie działalności rolniczej na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. "Sierpień 80" podkreśla, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady WE nr 1257/1999 z 17 października 1999 w sprawie wspierania rozwoju wsi i uchylające niektóre Rozporządzenia (art. 14 punkt 2) dodatki wyrównawcze będą przyznawane na każdy hektar gruntów użytkowanych rolniczo przez rolnika, który: prowadzi działalność rolniczą na obszarze znajdującym się w mniej korzystnej sytuacji, przez przynajmniej 5 lat od pierwszej wypłaty dodatku wyrównawczego. Tymczasem legislacja krajowa zaostrzyła to kryterium i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymaga od beneficjentów prowadzenia działalności rolniczej ma terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, nie tylko działalności rolniczej przez 5 lat ale również na niezmienionym areale. Takie rozwiązanie prawne nie ma uzasadnieniach w przepisach unijnych, jest nielogiczne, a wręcz szkodliwe dla polskiej wsi. W przypadku zmniejszenia powierzchni gospodarstwa beneficjent musi zwrócić wypłacona dotychczas kwotę wraz z odsetkami karnymi - piszą związkowcy. W liście stwierdzono, że taki stan prawny nie tylko zmniejsza możliwość obrotu ziemią na terenach objętych wsparciem ONW, ale również podraża koszty inwestycji. 27 marca związek wystosował z kolei oświadczenie w sprawie działań firmy Greenkett – Polska, gdzie doszło do zwolnienia dwóch działaczek związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Pracodawcy mają poczucie bezkarności usiłując zwalczaj ruch związkowy wyrzucając z pracy najbardziej aktywnych działaczy związkowych i łamiąc zarówno prawa pracownicze jak i ustawowe gwarancje zapewniające swobodę działania związków zawodowych. Tolerowanie tego typu bezprawnych praktyk jest skandalicznym dowodem na to, że prawa pracownicze i wolności związkowe w Polsce są nagminnie łamane. Zjawisko to niestety nasiliło się w ostatnim czasie pomimo retoryki rządu, że prawa pracownicze będą przestrzegane, ich ochrona wzmocniona, a odpowiedzialność wobec pracodawców za ich łamanie zaostrzona. Niestety hasło państwa solidarnego, które zadba o prawa pracowników pozostało niewiele znaczącym frazesem napisał przewodniczący "Sierpnia 80" Bogusław Ziętek. Związek zapowiedział ponadto poparcie wszelkich działań Inicjatywy Pracowniczej w obronie pracownic tego zakładu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?