Nepal: Maoiści weszli do rządu

[2007-04-01 12:47:34]

Przedstawiciele maoistowskiej partyzantki zasiądą w rządzie, natomiast w czerwcu zostaną przeprowadzone wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które podejmie decyzję w sprawie ewentualnego zniesienia monarchii - to najważniejsze punkty nowego nepalskiego porozumienia, które ma położyć kres trwającej od ponad 10 lat wojnie domowej.

Po miesiącach negocjacji ustalono, że maoiści obsadzą pięć ministerstw oraz otrzymają stanowisko pierwszego wicepremiera rządu. W skład gabinetu nie wejdzie lider partyzantów - Praczandra, a także jego zastępca - Baburam Bhattarai.

Premierem rządu pozostanie Giridża Prasad Koirala (na zdjęciu) - uważany za architekta porozumienia pokojowego z maoistami. Byli partyzanci obejmą stanowiska ministrów: komunikacji, rozwoju regionalnego, pracy i planowania, leśnictwa, a także obsadzą stanowiska w resorcie ds. kobiet i młodzieży.

Komentatorzy podkreślają, że porozumienie otwiera drogę do zakończenia krwawej wojny domowej, w wyniku której śmierć poniosło co najmniej 13 tysięcy Nepalczyków. Podnosi się także fakt, iż wynegocjowane przez maoistów warunki stwarzają realną szansę dla zniesienia 238-letniej monarchii i utworzenia w Nepalu republiki.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku