Indie protestują przeciwko patentowaniu jogi

[2007-05-31 17:48:55]

Indyjskie Ministerstwo Zdrowia zwróciło się z oficjalnym zapytaniem do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych USA. Zapytanie ma związek z procederem patentowania przez amerykański urząd tradycyjnych pozycji jogi oraz przyznawaniem im znaków towarowych.

O sprawie poinformował dziennik "The Times of India". Według cytowanego przez tę gazetę urzędnika indyjskiego Ministerstwa Zdrowia takie działanie jest śmieszne, ponieważ nie można opatentować pozycji jogi jedynie dlatego, że "według kogoś czymś się różni".

Ponadto według Ministerstwa Zdrowia amerykańskie urzędy nie mają prawa patentować wiedzy, tzn. systemu medytacji jogi, która powstała i była od wielu wieków udoskonalana z pokolenia na pokolenie przez Hindusów. Dlatego wkrótce indyjskie władze wyślą list protestacyjny do amerykańskiego sekretarza ds. handlu w tej sprawie.

Patentowanie konkretnych pozycji medytacyjnych systemu jogi przez amerykańskie urzędy patentowe może prowadzić do kuriozalnej sytuacji, w której np. indyjska firma chcąca wydać nowy album z pozycjami jogi w swoim kraju będzie potrzebowała zgody amerykańskiego urzędu patentowego. Zgodę taką otrzymuje się zwykle za odpowiednią opłatą.

Szymon Andrzejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku