USA: Śmierć senatora - kto następcą?

[2007-06-07 00:09:37]

Jedno ze stu miejsc w amerykański Senacie jest obecnie wakujące, po śmierci senatora Craiga Thomasa z Wyoming, przedstawiciela Partii Republikańskiej.

Jeszcze przed swoimi ostatnimi wyborami w listopadzie 2006 Thomas był ciężko chory i ostatni tydzień kampanii spędził w szpitalnym łóżku. Mimo to wygrał bez trudu, zdobywając ponad 70 proc. głosów w stanie tradycyjnie popierającym republikanów, nawet w roku ogólnego zwycięstwa demokratów.

Craig Thomas cieszył się opinią eksperta od spraw związanych z rolnictwem, który, mimo reprezentowanej linii konserwatywnej, był szanowany i współpracował często z demokratami.

Urodzony w 1933 pełnił szereg wysokich funkcji w agencjach stanowych, zanim nie wybrano go w wyborach przedterminowych do Izby Reprezentantów w 1989 (gdzie reprezentował cały stan, posiadający tylko jeden mandat) w miejsce obecnego wiceprezydenta Dicka Cheneya, który ustąpił aby zostać sekretarzem obrony w gabinecie George’a Busha seniora. W 1995 zajął miejsce w izbie wyższej, gdzie zasiadał aż do śmierci.

Dwa dni po ostatnich wyborach u Thomasa zdiagnozowano białaczkę. Mimo natychmiastowego podjęcia leczenia, w tym chemioterapii, choroba rozwija się, choć sądzono optymistycznie, iż może ustąpić (senator wrócił do pracy już w grudniu). Aczkolwiek senator zapewniał, iż czuje się znacznie lepiej, musiał powrócić do szpitala na kolejną sesję chemioterapii, gdzie doznał poważnego zakażenia. Zmarł 4 czerwca o godzinie 9.53 czasu wschodniego wybrzeża w szpitalu marynarki wojennej w stanie Maryland.

Natychmiast po oficjalnym potwierdzeniu zgonu wyłoniła się kwestia mianowania następcy, który pełniłby mandat do czasu wyborów przedterminowych w 2008. Wyłączne prawo do dokonania wyboru i wyznaczenia nowego senatora ma w każdym stanie gubernator. Zaś gubernatorem Wyoming jest popularny demokrata Dave Freudenthal, wybrany na drugą kadencję wraz z odnowieniem mandatu przez Thomasa.

Kiedy pod koniec 2006 demokratyczny senator z Dakoty Południowej Tim Johnson doznał poważnego wylewu, spekulowano, iż w wypadku jego śmierci gubernator, republikanin Mike Rounds mianuję zastępcę ze swej własnej partii. Wtedy wytworzyłby się w Senacie układ sił 50-50, a decydujący głos miałby wiceprezydent Dick Cheney, dając wbrew wyraźnemu werdyktowi wyborców większość republikanom. Jednak Johnson znajduje się na pełnej drodze do wyzdrowienia i sprawa zastępstwa nie jest już rozważana.

Ponieważ sprawa nowego senatora z Wyoming nie będzie miała wpływu na kontrolę, gubernator Freudenthal zapowiedział, iż mianuję jednego z trzech kandydatów przedstawionych przez stanową legislaturę. A że ta opanowana jest przez republikanów, najprawdopodobniej i fotel senacki pozostanie w ich rękach.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku