UL: Nie dla wliczania religii do średniej

[2007-08-18 16:09:47]

Prezydium Unii Lewicy III RP wydało oświadczenie w którym poparło stanowisko nowego ministra edukacji Ryszarda Legutko o nie wliczanie ocen z religii do średniej.

Partia wyraziła oburzenie wypowiedziami hierarchów kościelnych, którzy, ich zdaniem, swoimi klerykalnymi wypowiedziami stwarzają wrażenie, że nie wyrośli jeszcze z retoryki używanej w czasach stalinowskich.

Unia Lewicy podkreśla, że państwie demokratycznym żadna grupa społeczna nie powinna być dyskryminowana, Konstytucja RP zapewnia ochronę przed dyskryminacją zarówno osobom wierzącym, jak i ateistom. Stawianie uczniów uczęszczających na religię w uprzywilejowanej sytuacji względem uczniów, którzy na nią nie uczęszczają, jest zdaniem ugrupowania sprzeczne z Ustawą Zasadniczą.

Lekcje religii są przedmiotem dodatkowym i obecność lub brak oceny z tego przedmiotu nie powinna mieć wpływu na średnią ocen ucznia, tym bardziej, że część wyznań zarejestrowanych w naszym kraju nie prowadzi nauczania w szkołach państwowych, a więc ich wyznawcy podlegaliby dyskryminacji ze względu na swoją wiarę - czytamy w stanowisku UL III RP.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku