Czarnogóra ma nową konstytucję

[2007-10-20 21:59:21]

Republika Czarnogóry po przeszło roku od ponownego ogłoszenia niepodległości doczekała się nowej konstytucji. Jest to druga konstytucja w historii tego kraju - poprzednia ustawa zasadnicza niepodległej Czarnogóry była uchwalona w 1905 roku. Do tej pory obowiązywała natomiast federacyjna ustawa zasadnicza z 1992 roku. Przyjęcie nowej konstytucji ma umożliwić Czarnogórze podjęcie kroków w kierunku integracji z Unią Europejską.

Konstytucja stanowi, że Czarnogóra jest państwem obywatelskim i demokratycznym, które tworzą Czarnogórcy, Serbowie, Bośniacy, Albańczycy, Muzułmanie, Chorwaci i inni. Wszyscy obywatele Czarnogóry są równi wobec prawa.

Językiem urzędowym Czarnogóry będzie język czarnogórski, a alfabetem urzędowym - zarówno alfabet łaciński, jak i cyrylica. W urzędach dopuszczalne będzie posługiwanie się także innymi językami: serbskim, bośniackim, albańskim i chorwackim.

Najwyższą władzą w państwie ma być demokratycznie wybierany parlament. Ma on sprawować kontrolę nad rządem. Cywilnej kontroli rządu poddane mają być natomiast siły zbrojne oraz służby specjalne.

Konstytucja reguluje także kwestie wyznaniowe. Wszystkie wspólnoty religijne działające na terenie Czarnogóry mają być równe wobec prawa i oddzielone od państwa. Konstytucja nie przewiduje uprzywilejowanej roli dla Cerkwi, co spotkało się z żywiołową krytyką duchowieństwa.

Za przyjęciem konstytucji głosowało 55 deputowanych do czarnogórskiej Skupštiny. 21 opowiedziało się przeciwko jej przyjęciu, a 5 nie wzięło w głosowaniu. W gronie zwolenników nowej konstytucji znaleźli się przedstawiciele rządzących ugrupowań socjaldemokratycznych - Demokratycznej Partii Socjalistów (Demokratska Partija Socijalista) oraz Socjaldemokratycznej Partii Czarnogóry (Socijaldemokratska Partija Crne Gore) - i ugrupowań opozycyjnych: liberalno-konserwatywnego Ruchu na rzecz Przemian (Pokret za Promjene), Bośniackiej Partii Czarnogóry (Bošnjačka Stranka Crne Gore) oraz Liberalnej Partii Czarnogóry (Liberalna Partija Crne Gore). W gronie przeciwników konstytucji znaleźli się deputowani partii serbskich - Serbskiej Partii Narodowej (Srpska Narodna Stranka) i Demokratycznej Partii Serbskiej (Demokratska Srpska Stranka) - oraz przedstawiciele Partii Narodowej (Narodna Stranka) i Socjalistycznej Partii Narodowej Czarnogóry (Socijalistička Narodna Partija Crne Gore). W głosowaniu nie brali udziału deputowani z ugrupowań albańskich.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku