Holandia zadziera z Microsoftem

[2007-12-13 16:49:12]

Parlament holenderski uchwalił ustawę przewidującą wdrożenie standardu dokumentów komputerowych o nazwie ODF (OpenDocument Format) we wszystkich instytucjach rządowych. Holandia tłumaczy swoją decyzję dążeniem do zwiększenia innowacyjności i efektywności wymiany informacji oraz obniżenia kosztów tych operacji. Krok ten oznacza jednak faktyczne porzucenie praktyki korzystania z plików z rozszerzeniem ".doc", ".xls" i innych generowanych przez programy z popularnego pakietu "Office" firmy Microsoft.

ODF to tzw. otwarty1 format zapisu elektronicznych plików biurowych, który w 2006 roku uzyskał międzynarodowy certyfikat ISO. Certyfikacja formatu ODF połączona z atrakcyjnymi warunkami licencyjnymi sprowadzającymi się do bezpłatnego korzystania z samego formatu oraz oprogramowania do jego obsługi, zaowocowały zainteresowaniem wielu rządów i instytucji publicznych na całym świecie. W Europie Środkowej z ODF korzysta już między innymi Słowacja i Niemcy, a poza tym regionem takie kraje jak: Południowa Afryka, Australia, Japonia czy amerykański stan Massachusetts. Często podnoszonym argumentem przeciw korzystaniu z formatów Microsoftu jest wysoka cena produktów tej korporacji, niezgodność ze standardami komputerowymi, brak dostępu do kodu źródłowego oraz uzależnienie od faktycznego monopolisty na rynku aplikacji biurowych, które rodzi oczywiste obawy dotyczące bezpieczeństwa danych w kręgach instytucji rządowych.

Lokalny oddział Microsoftu ostro zareagował na decyzję parlamentarzystów holenderskich, wskazując że nowe wytyczne dyskryminują ich własny format o nazwie OpenXML. Format ten nie posiada jednak certyfikatu ISO, a kontrowersyjny proces jego przyznawania, któremu towarzyszyły intensywne działania lobbingowe na całym świecie, jest mocno opóźniony na skutek przegranego we wrześniu tego roku głosowania w organizacji ISO. Proces standaryzacji został wówczas zablokowany przez osiemnaście krajów, wskazujących na poważne wady OpenXML uniemożliwiające korzystanie z plików w tym formacie w programach innych niż sprzedawanych przez Microsoft i argumentujących, że istnieje już jeden standard, a zatem wprowadzanie kolejnego jest pozbawione sensu. Przypomnijmy, że rząd polski pod kierownictwem Jarosława Kaczyńskiego znalazł się wówczas w grupie krajów, które głosowały zgodnie z zaleceniami lobby firmy Microsoft i poparły certyfikację dla OpenXML.

Zarzuty Microsoftu odparł Ruud Vriens z organizacji OpenDoc Society, który powiedział, że "wybór ODF nikogo nie wyklucza i nie ma powodu, dla którego instytucje nie mogłyby korzystać z Microsoft Office". Vriens przypomniał, że firma Sun Microsystems opracowała wtyczkę pozwalającą na korzystanie z ODF w tym pakiecie.

Mimo tych deklaracji, specjaliści z branży informatycznej spodziewają się znacznego wzrostu zainteresowania sztandarowym programem pozwalającym na operowanie z ODF, czyli darmowym OpenOffice.org.


1 - Termin "otwarty" jest używany w branży komputerowej dla nazwania oprogramowania posiadającego ogólnodostępny kod źródłowy, nierzadko rozpowszechnianego za darmo.

Krzysztof Kobrzak



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku