Ralph Nader będzie kandydował na prezydenta

[2008-02-24 19:44:14]

Ralph Nader oficjalnie ogłosił, iż będzie ponownie ubiegał się o urząd prezydenta w tegorocznych wyborach.

73-letni Nader, jeden z prekursorów i przywódców ruchu obrony praw konsumentów oraz założyciel lewicowej Partii Zielonych kandydował już w trzech poprzednich wyborach: w 1996, 2000 (jako kandydat Partii Zielonych) oraz 2004 (jako niezależny).

W 2000 Nader uzyskał 2 miliony 883 tysiące 105 głosów, czyli 2,7 proc. W związku z bardzo równym rozkładem poparcia dla republikanów i demokratów w tym roku, jest oskarżany przez tych ostatnich, o pozbawienie zwycięstwa Ala Gore'a i spowodowanie wyboru George'a W. Busha (na Florydzie, której głosy elektorskie ostatecznie zdecydowały o wyniku, zdobył 1 tysiąc 633 głosy, podczas gdy różnica między Bushem i Gore'em wyniosła nieco ponad dwieście).

W niedawnym wystapieniu, Nader oskarżył obecnych kandydatów dwóch głównych partii o brak różnic, zwłaszcza w podejściu do wpływu biznesu na życie publiczne.

Barack Obama, zapytany o wejście Nadera do wyścigu, ograniczył się do nazwania kontrkandydata heroiczną postacią, podczas gdy Hillary Clinton określiła jego kampanię jako błazenadę.

Z kolei Mike Huckabee wyraził zadowolenie z możliwości odebrania przez Nadera części głosów demokratom. Oczywiście cieszymy się z jego kandydatury - podkreślił były gubernator Arkansas.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku