Tajwan: Wybory prezydenckie i parlamentarne
[2008-03-22 14:13:04]
O stanowisko prezydenta Republiki Chińskiej (tak brzmi oficjalna nazwa Tajwanu) ubiegało się dwóch kandydatów. Zwyciężył w niej Ma Ying-jeou (na zdjęciu) z Koalicji Panniebieskiej (Fànlán Liánméng) zdobywając 58,45 proc. głosów. Jego rywal z Koalicji Panzielonej (Fànlǜ Liánméng) Frank Hsieh otrzymał poparcie 41,55 proc. głosujących. Nowy prezydent opowiada się za stworzeniem jednolitego chińskiego rynku i zniesieniem ograniczeń dla chińskich inwestorów. Ma zapowiedział także, że rozpocznie rozmowy z chińskimi władzami na temat normalizacji stosunków gospodarczych oraz pokoju w rejonie Cieśniny Tajwańskiej. W wyborach parlamentarnych zwyciężyła prawicowa Koalicja Panniebieska skupiająca Kuomintang, Pierwszą Partię Ludową (Qīnmíndǎng), Nową Partię (Xīn Dăng) i Bezpartyjną Unię Solidarności (Wúdǎng Tuánjié Liánméng) zdobywając 65 deputowanych. Koalicja Panzielona skupiająca liberalną Demokratyczną Partię Postępową (Bîn-chú-chìn-pō͘-tóng), centrową Tajwańską Unię Solidarności (Táiwān Túanjíe Líanméng) oraz Tajwańskie Stowarzyszenie Konstytucyjne wprowadziła do parlamentu 13 deputowanych (wyłącznie członkowie DPP). 1 mandat zdobył kandydat niezależny. Do parlamentu nie dostały się powstała z ruchu skupiającego przeciwników prezydenta Chen Shui-biana Czerwona Partia, ekologiczna Zielona Partia Tajwanu, centrolewicowa Tajwańska Partia Chłopska, domagająca się legalizacji prostytucji i eutanazji oraz ustanowienia na Tajwanie państwa federalnego Partia Obywatelska, centrolewicowa Partia Trzeciego Społeczeństwa oraz reprezentująca interesy przybyszów z Chin kontynentalnych Partia Hakka. Odbywające się jednocześnie z wyborami referenda dotyczące kontynuacji starań Tajwanu o wejście do Organizacji Narodów Zjednoczonych okazały się nieważne, gdyż nie wzięła w nich udział wymagana połowa uprawnionych do głosowania. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
5 listopada:
1855 - W Terre Haute (Indiana) urodził się Eugene V. Debs, amerykański działacz robotniczy, jeden z założycieli IWW. Z ramienia SPA 5-krotnie kandydował na stanowisko prezydenta USA.
1918 - Z inicjatywy SDKPiL i PPS-Lewicy powstała w Lublinie pierwsza na ziemiach polskich Rada Delegatów Robotniczych oraz Milicja Ludowa jako jej siła zbrojna.
1920 - Powstała Komunistyczna Partia Estonii.
1922 - Wybory do sejmu I kadencji. PSL "Wyzwolenie" zdobył 49 mandatów (10,9 proc. głosów), PPS 41 (10,1 proc.), komuniści 2 (1,4 proc.).
1923 - Rozpoczął się powszechny strajk protestacyjny, proklamowany przez CKW PPS i KCZZ.
1934 - Turcja: Kobiety otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze.
1973 - W Nowym Jorku zmarł Joaquín Maurín, hiszpański polityk, jeden z liderów POUM.
2000 - W Paryżu zmarł Roger Peyrefitte, pisarz francuski, pionier literatury gejowskiej, autor m.in. "Tajemnych przyjaźni".
2009 - W demonstracji studenckiej w Wiedniu wzięło udział 8 tys. osób.
2015 - John Magufuli z lewicowej Partii Rewolucji został prezydentem Tanzanii.
?