Warszawa: KPiORP planuje demonstrację 20 czerwca

[2008-04-29 15:37:34]

26 kwietnia w Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników. Wzięli w nim udział działacze KPiORP ze Śląska, Warszawy, Gdańska, Krakowa i Lublina.

Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy Bogusław Ziętek poinformował podczas spotkania, że "Sierpień 80" zainicjował rozmowy z innymi środowiskami w sprawie organizacji demonstracji przeciwko zmianom w Kodeksie Pracy. Ma się ona odbyć 20 czerwca o godz. 13.00 w Warszawie. KPiORP podjął decyzję o współorganizacji pochodu.

Demonstracja ma przebiegać pod hasłami zablokowania liberalizacji w prawie pracy, podniesienia płacy minimalnej, ograniczenia stosowania umów śmieciowych, poszerzenia zakresu stosowania wcześniejszych emerytur, podwyżek płac pracowników ochrony zdrowia, podwyżek płac pracowników supermarketów, zniesienia podatku od emerytur i rent oraz większej ochrony lokatorów.

W organizację protestu włączyły się już inne związki zawodowe m.in. NSZZ "Solidarność 80", a także organizacje reprezentujące emerytów i rencistów oraz lokatorów. Postanowiono, że zainteresowane środowiska z poza KPiORPu będą zaproszone na następne spotkanie Komitetu 17 maja.

Podczas zebrania KPiORPu dyskutowano także na temat protestu w Wałbrzychu w obronie lokatorów zajmujących pustostany oraz sytuacji w Głogowie i Gubinie gdzie Wojskowa Agencja Mieszkaniowa próbuje wyrzucić na bruk osoby mieszkające w należących do niej budynkach.

Przewodnicząca Komisji Zakładowej WZZ "Sierpień 80" w Tesco Polska Elżbieta Fornalczyk wyjaśniła szczegóły sytuacji po podpisaniu porozumienia pomiędzy NSZZ Solidarność a dyrekcją Tesco, a Dagmara Chmielewska opisała sytuację w hipermarkecie E. Leclerc w Radomiu i Kielcach gdzie prokuratura i Państwowa Inspekcja Pracy badają czy nie doszło tam do łamania prawa pracy.

Podczas dyskusji o służbie zdrowia zaproponowano powołanie Stowarzyszenia na rzecz Pracowników Najemnych Ochrony Zdrowia, które ma m.in. przeciwstawiać się próbom prywatyzacji szpitali. Rozmawiano także o sytuacji w FSO Żerań, Krośnieńskich Hutach Szkła i firmie Link 4.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku