Chorzów: Pikieta "Sierpnia 80" (akt.)

[2008-05-15 18:59:01]

Kilkudziesięciu pracowników "Kuźni Batory" pikietowało 14 maja przed siedzibą spółki w Chorzowie Batorym. Demonstrację zorganizowała zakładowa organizacja "Sierpnia 80".

Hutnicy krzyczeli m.in. "Złodzieje, złodzieje", "Prezes do wora. Wór do jeziora!" oraz "Znajdzie się kij na prezesa ryj!" i domagali się od kierownictwo zakładu podjęcia rzetelnego dialogu, poprawy warunków pracy, a także wypłaty pracownikom comiesięcznej premii mobilizacyjnej w wysokości 100 zł.

Krzysztof Lurka z "Sierpnia 80" podkreślił, że pikieta jest rezultatem braku dialogu ze strony władz spółki. Według niego, podczas ostatniego spotkania z zarządem pracownicy usłyszeli od prezesa, iż nie wywiązują się z obowiązków, są mało wydajni, konfliktowi, chorowici i niedyspozycyjni. Związkowiec podkreślił, że pracownikom zależy na sukcesie zakładu, jednak ich wynagrodzenie za pracę w ciężkich warunkach to zaledwie 1200 zł netto.

Demonstrujący domagali się rozmów z zarządem "Kuźni Batory". Pod nieobecność niepoinformowanych o planowanej pikiecie prezesów przekazali jednak tylko swoje żądania na ręce przedstawicieli spółki. Sytuację tę ocenili jako przykład "polityki konfrontacji", przejawiającej się dotąd m.in. nieuzgadnianiem wydatków z funduszu świadczeń socjalnych.

Zbulwersowany postawą władz spółki jest również przewodniczący Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80". W trakcie ostatniego spotkania z Zarządem, dotyczącego regulaminu premiowania usłyszeliśmy, że pracownicy nie wywiązują się z powierzonych obowiązków, są mało wydajni, chorobliwi, konfliktowi, niedyspozycyjni i zawsze znajdą powód by nie pracować. To skandal! - mówił Bogusław Ziętek. Dodał też, że Zarząd kłamie o nieistnieniu sporu zbiorowego w swoim zakładzie pracy.

Spółka "Kuźnia Batory" powstała w 2002 r. poprzez wydzielenie ze 130-letniej "Huty Batory". Specjalizuje się w przetwórstwie stali wysokostopowych i specjalnych oraz wykonuje wyroby kute, m.in. pręty stalowe, wykorzystując ponad 100 gatunków stali.

W 2007 r. zatrudniającą ok. 200 osób firmę przejęła kontrolowana przez biznemena Romana Karkosika giełdowa spółka Alchemia, do której należą także: "Huta Batory", "Huta Bankowa" oraz "Laboratorium Badań Batory".

Waldemar Chamala
Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


12 lipca:

1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.

1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.

1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.

1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.

1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).

1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.

1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.

1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).

1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.

1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.

2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku