Unia Pracy o sytuacji w oświacie

[2008-06-23 23:05:38]

Rada Krajowa Unii Pracy wydała 22 czerwca podczas zebrania w Częstochowie stanowisko w sprawie sytuacji w polskiej edukacji.

Wieczne niedofinansowanie, niskie płace pracowników i podporządkowanie ideologii rodem z LPR nieuchronnie prowadzi do degradacji polskiej szkoły - piszą autorzy stanowiska. W programach edukacyjnych ciągle pomija się ważne dla młodzieży obszary wiedzy, w tym dotyczące seksualności człowieka oraz światopoglądów innych niż "jedyne słuszne". Stale rozszerza się przerzucanie kosztów kształcenia na rodziny oraz samych uczniów. W konsekwencji, obniża to szanse młodych Polaków w konkurencji z szybko rozwijającym się społeczeństwami - czytamy w uchwale RK UP.

Unia Pracy zawsze uznawała edukację za najlepszą inwestycję jakiej może dokonać państwo. Również tylko państwo może zapewnić równość szans na wykształcenie młodego człowieka bez względu na stan finansowy i wiedzę jego rodziców. Dlatego Unia Pracy wymusiła wprowadzenie do obowiązującej Konstytucji gwarancji bezpłatnej edukacji. Niestety zapis ten, szczególnie w odniesieniu do studiów wyższych, jest notorycznie łamany.

W Polsce, pomimo trwającego rozwoju gospodarczego, co czwarte dziecko żyje w biedzie. Sytuacja materialna rodzin ogranicza ich dostęp do edukacji już od wieku przedszkolnego. W konsekwencji dzieci z tych rodzin nie dostają się na studia bezpłatne i wbrew logice stanowią większość studentów uczelni prywatnych
- stwierdza partia.

Unia Pracy krytycznie odniosła się również do działań rządu PO-PSL w sferze oświaty. Za skandaliczne uznajemy błędy MEN i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w przygotowaniu i przeprowadzeniu egzaminów maturalnych i gimnazjalnych. Popełnione błędy uderzyły w młodych ludzi, w chwili bardzo ważnej dla ich przyszłości - podkreśla w swoim stanowisku Unia Pracy.

Partia poparła również postulaty podwyżek płac wysuwane przez nauczycielskie związki zawodowe.

Rada Krajowa oczekuje od Rządu działań zwiększających każdego roku zakres bezpłatnej edukacji oraz rzeczywistego odejścia polskiej szkoły od ideologii zaszczepianej jej PiS, LPR i Samoobronę - czytamy w zakończeniu uchwały UP.

Aleksander Jakubowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku