Lionbridge próbuje zdyskredytować zwolnionego związkowca

[2008-07-03 15:11:47]

Na irlandzkich Indymediach pojawił się list, który kierownictwo firmy Lionbridge rozesłało do swoich pracowników. Ma on na celu zdyskredytowanie Jakuba G. - pracownika zwolnionego za założenie związku zawodowego Krajowa Federacja Pracowników w tej korporacji.

W liście czytamy m.in.: Powodem dyscyplinarnego zwolnienia było ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, w tym świadome działanie na szkodę pracodawcy poprzez przekazywanie na stronach internetowych nieprawdziwych informacji, godzących w dobre imię Spółki i inne bezprawne zachowania, takie jak ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa oraz przekazywanie poufnych dokumentów wewnętrznych poza firmę wbrew przyjętym w firmie zasadom przestrzegania tajemnicy służbowej. Natomiast Lionbridge twierdzi, że zwolnienie pracownika nastąpiło z przyczyn całkowicie niezależnych od jego działalności w związkach zawodowych. Lionbridge Poland, podobnie jak inne oddziały Korporacji, nie podejmowały i nie podejmują działań mających na celu łamanie wolności zrzeszania się pracowników w organizacje związkowe.

List ma także zniechęcić pracowników do udziału w demonstracji solidarnościowej ze zwolnionym. Chciałbym Państwa poinformować, że dotarła do nas informacja o planowanej na najbliższy piątek pikiecie przeciwko naszej firmie, zapowiadanej w związku z rzekomo zagrożonymi prawami pracowniczymi i dyscyplinarnym zwolnieniem byłego pracownika Lionbridge Poland, przedstawiciela związków zawodowych. Według posiadanej przez nas wiedzy pikieta jest wspierana przez organizacje anarchistyczne i antyglobalistyczne. Termin pikiety jest związany z wyznaczoną na 4 lipca pierwszą rozprawą w Sądzie Pracy w sprawie jaką wytoczył firmie były pracownik - czytamy w liście.

Władze korporacji żądają zaprzestania ataków wymierzonych przeciwko swojej byłej firmie i całej społeczności pracowników Lionbridge, których interesów - jeśli byłby prawdziwym działaczem związkowym - powinien bronić.

W liście czytamy ponadto: Zapewne z zasady niemożliwy jest do pogodzenia konflikt lojalności pracownika międzynarodowej korporacji o globalnym zasięgu z aktywnością w anarchistycznych organizacjach stawiających sobie za cel walkę z wszelkimi korporacjami. Jak się wydaje, w tym przypadku zwyciężyły racje ugrupowań anarchistycznych i antyglobalistycznych, które nasz były pracownik przedkłada ponad lojalność w stosunku do nas, wszystkich pracowników Lionbridge. W tej sytuacji żądanie przywrócenia do pracy jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Na wezwanie Związku Syndykalistów Polski trwa międzynarodowa kampania w obronie Jakuba G. Akcje solidarnościowe miały miejsce do tej pory na Słowacji, w Belgii, Francji oraz Portugalii.

Kulminacja nastąpi 4 lipca, gdy jednocześnie odbędą się pikiety solidarnościowe w Warszawie, Hiszpanii, Irlandii oraz Danii. Kolejne akcje będą odbywały się w ciągu następnego tygodnia i później, aż do przywrócenia Jakuba do pracy.

4 lipca odbędzie się rozprawa sądowa przeciwko Lionbridge o godz. 9.45 w Sali 513 w Sądzie Rejonowym VII Wydział Pracy przy ul. Marszałkowskiej 82. Następnie o g. 16.30 odbędzie się pikieta pod warszawskim biurem Lionbridge przy ul. Jutrzenki 183 (koło Ronda Dudajewa).

Pełna treść listu: www.ireland.indymedia.org/article/88156#comments.

Strona pracowników Lionbridge: lionbridge.zsp.net.pl.

Mariusz Pruszyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku