"Solidarność" też przeciwko rządowym planom wobec nauczycieli

[2008-08-24 10:02:56]

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" opowiedziała się przeciwko rządowym planom nowelizacji ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela. Związkowcy nie chcą zgodzić się na pozbawienie nauczycieli prawa do emerytur pomostowych. Protest budzi także zapowiedź możliwości zwiększenia pensum, czyli liczby godzin lekcyjnych, które musi wypracować w ciągu tygodnia nauczyciel.

Stefan Kubowicz - przewodniczący nauczycielskiej "Solidarności" - uważa, że pomysł zwiększenia pensum nauczycielskiego, to ukryty sposób przeprowadzenia redukcji zatrudnienia w systemie oświaty. Według związkowego lidera, ten pomysł dotknie najbardziej najmłodszych pracowników, którzy stracą pracę w pierwszej kolejności.

"Solidarność" nie jest zadowolona z zapowiedzianych podwyżek wynagrodzeń. Według rządowych zapowiedzi, doświadczeni nauczyciele dostaną podwyżki poniżej poziomu inflacji, co nie przełoży się na poprawę ich sytuacji materialnej. Natomiast wyższe podwyżki dla początkujących pracowników zostaną "ominięte" dzięki możliwości zwiększenia pensum i "pozbycia" się najmłodszych nauczycieli, a w konsekwencji - oszczędzenia na podwyżkach.

Według Stefana Kubowicza, nie można pogodzić się także z zapowiedzią odebrania nauczycielom prawa do wcześniejszej emerytury. Obecne rozwiązania - zdaniem lidera "Solidarności" - zapewniają bezpieczeństwo i komfort nie tylko pracownikom, ale także rodzicom i uczniom, bo pozwalają reagować w takich sytuacjach, kiedy wskutek wieloletniej pracy straszy nauczyciel nie jest już w stanie dobrze wypełniać swoich obowiązków.

Wcześniej rządowe propozycje rozwiązań w zakresie oświaty skrytykował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Podobnie jak ZNP, który ma demonstrować 1 września w Warszawie, także nauczycielska "Solidarność" głośno wyrazi swój sprzeciw dla polityki rządu wobec nauczycieli. Zrzeszeni w "Solidarności" nauczyciele przyjadą do stolicy na wielobranżową demonstrację związku, zaplanowaną na 29 sierpnia.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 lipca:

1794 - W wyniku przewrotu 9 thermidora został zgilotynowany Maksymilian Robespierre, przywódca jakobinów.

1921 - Sekretarz generalny CKW PPS Jerzy Sochacki zrezygnował z funkcji, nie godząc się ze zmianą stanowiska kierownictwa PPS wobec wojny z Rosją Radziecką.

1942 - W Warszawie aresztowany został przewodniczący KC Polskich Socjalistów, Henryk Wachowicz. Jego funkcję objął Wincenty Markowski.

1942 - Powołano Żydowską Organizację Bojową.

1944 - W lasach gościeradowskich zginęła w walce z hitlerowcami Wacława Marek, włókienniczka, działaczka KPP, sekretarz 5 Okręgu PPR.

1954 - Urodził się Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, przywódca rewolucji boliwariańskiej.

1957 - Powstała Międzynarodówka Sytuacjonistyczna, inspirowana pismami Guy Deborda.

1990 - Ustawa o partiach politycznych; partia mogła powstać po podpisaniu deklaracji przez 15 osób.

1990 - Powstała Solidarność Pracy z Ryszardem Bugajem i Karolem Modzelewskim. W czerwcu 1992 przekształciła się w Unię Pracy.

1990 - Postkomuniści zdobyli 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.

2005 - IRA ogłosiła zakończenie walki zbrojnej.

2021 - Pedro Castillo został prezydentem Peru.


?
Lewica.pl na Facebooku