Zebrani przynieśli transparenty: "Wolne czynsze to eksmisje i bezdomność" (WSL), "Mieszkanie prawem nie towarem" (LA), "Mieszkanie dla każdego" (KSS). MIeli też tabliczki z hasłami: "Eksmitować rząd odpowiedzialny za eksmisje", "Budujcie mieszkania, nie biurowce", "Dość wyzysku czynszowego", "Łapy precz od naszych mieszkań. Kamienicznikom nic do tego".
Jesteśmy tu nie po to, aby prosić i liczyć na dobre serce polityków, ale aby domagać się praw, które się nam należą i o nie walczyć - powiedział podczas wiecu rozpoczynającego demonstrację Piotr Ciszewski z WSL i LA. Piotr Ikonowicz z KSS i NL mówił, że mieszkanie to jedno z podstawowych dóbr, ponieważ nie da się mniej mieszkać. Wspomniał też, że lokatorzy spotykają się z coraz większym wyzyskiem ze strony kamieniczników. Przedstawiciel krakowskiego Forum Lokatorów mówił o konieczności wspólnej walki różnych grup lokatorskich. Andrzej Smosarski z LA i WSL przypomniał, że polityka mieszkaniowa jest w Polsce prowadzona w ramach Ministerstwa Infrastruktury, z czego wynika, iż sami lokatorzy są uważani za dodatek do infrastruktury.
Po zakończeniu wiecu zebrani ruszyli przez centrum Warszawy. Skandowano hasła: "Lokatorzy to nie towar!", "Chcemy mieszkań komunalnych!" i "Precz z terrorem kamieniczników!". Demonstranci zatrzymali się przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, gdzie zostawili petycję, w której domagali się uznania problemów lokatorskich za problem społeczny i aby MPiPS w ramach swoich programów zajęło się również kwestiami lokatorskimi. Demonstranci zatrzymali się też na Placu Trzech Krzyży, a ich delegacja udała się, aby wręczyć kolejną petycję do Ministerstwa Infrastruktury. Tutaj zebrani domagali się podjęcia działań na rzecz stworzenia programów taniego budownictwa komunalnego.
Demonstracja dotarła do budynku Urzędu Rady Ministrów. Z przedstawicielami lokatorów z WSL i krakowskiego FL spotkał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Styczeń. Protestujący przekazali mu petycję, w której domagali się między innymi przytwrócenia limitowania czynszów, ułatwienia samorządom prowadzenia programów budownictwa mieszkaniowego, podjęcia działań mających zwiększyć wnikliwość sądów przy rozpatrywaniu sporów o wysokość czynszów. W czasie rozmowy z ministrem przedstawiciele lokatorów poruszyli kwestię niedostatecznej ochrony praw lokatorów. Minister Styczeń stwierdził, zę rząd udzieli odpowiedzi na postulaty przygotowane przez WSL. Powiedział również, że wiele kwestii lokatorskich leży w gestii samorządów, dlatego jakość ich rozwiązywania jest różna. Dodał również, że rząd planuje inicjatywy ustawodawcze mające ułatwić samorządom budowanie lokali komunalnych i socjalnych.
Zdzisław Pająkowski