Etiopia: Aresztowania działaczy Oromo

[2008-11-08 13:47:14]

5 listopada przewodniczący Demokratycznego Federalistycznego Ruchu Oromo Bulcha Demeksa (na zdjęciu) oskarżył władze Etiopii o masowe aresztowani działaczy opozycji reprezentujących grupę etniczną Oromo.

Dzisiaj potwierdziliśmy, że 15 działaczy opozycyjnych reprezentujących społeczność Oromo zostało zatrzymanych pod zarzutem związków z terrorystami i zaangażowania w spisek - powiedział Demeksa gazecie "Sudan Tribune" w rozmowie telefonicznej. Wśród zatrzymanych jest sekretarz generalny OFDM Bekelle Jirata.

Według opozycjonisty rząd Melesa Zenawiego wykorzystuje oskarżenia o terrorystycznym spisku do uzasadnienia represji wobec Oromo oraz Somaliczyków zamieszkujących prowincję Ogaden. Władze etiopskiego o inspirowanie zamachów, takich jak seria wybuchów w Adis Abebie w tym roku, obwiniają także sąsiednią Erytreę.

Oromo to grupa etniczna zamieszkująca Etiopię i Kenię. W Etiopii stanowią blisko 32,1 proc. ludności. 44,3 proc. Oromo to muzułmanie, 41,3 proc. prawosławni, 8,6 proc. protestanci, a 4,2 proc. to wyznawcy tradycyjnych wierzeń. Interesy polityczne Oromo reprezentują wchodząca w skład koalicji rządowej Ludowo-Demokratyczna Organizacja Ormo. Istnieją jednak organizacje domagające się autonomii lub niepodległości dla tej społeczności, tak na gruncie politycznym - Demokratyczny Federalistyczny Ruch Oromo i Narodowy Kongres Oromo, jak i zbrojnym - Front Wyzwolenia Oromo, Zjednoczone Siły Wyzwoleńcze Oromii oraz Islamski Front Wyzwolenia Oromii.

Niepodległości od Etiopii domagają się ponadto Somaliczycy mieszkający w prowincji Ogaden gdzie działalność prowadzą Narodowy Front Wyzwolenia Ogadenu i Front Wyzwolenia Zachodniej Somalii, a także nilo-saharyjskie plemiona Nuer i Anuak zamieszkujące region Gambela gdzie istnieje Front Wyzwolenia Ludów Gambeli.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 września:

1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.

1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.

1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - RFN: Powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.

2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.

2001 - Uruchomiona została polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.


?
Lewica.pl na Facebooku