Kopiec dla papieża
[2003-06-22 12:05:55]
Wszystko za sprawą zarejestrowanego w maju tego roku krakowskiego Stowarzyszenia Budowy Kopca-Pomnika im. Jana Pawła II, noszącego się z zamiarem wybudowania kopca, który ma stanąć w sąsiedztwie sanktuarium na Łagiewnikach. Ma on być uczczeniem 25-lecia pontyfikatu polskiego papieża. Kopiec im. Jana Pawła II ma być największą tego typu budowlą w Krakowie z dwoma tarasami połączonymi kolejką linową, odciskiem stopy papieża na stoku, trójwymiarową jego postacią na szczycie i projekcjami jego przesłań na parze wodnej. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", organizatorzy przedsięwzięcia nie mają jeszcze przygotowanego projektu budowli ani zezwolenia na jej budowę, niemniej zaczęli już zbierać na nią pieniądze. Członkowie stowarzyszenia optymistycznie deklarują, że są już pierwsze wpłaty od dużych firm. Na razie realizacja projektu stoi pod znakiem zapytania, gdyż krakowska kuria wciąż z rezerwą odnosi się do pomysłu. W tej sprawie organizatorzy prowadzą korespondencję z prymasem. Wielu krakowian podkreśla, że pomysł budowy kopca za życia Jana Pawła II jest dla nich dwuznaczny moralnie i trudny do zaakceptowania ze względu na to, że osoba, na cześć której budowla ma być wniesiona, nie umarła. Tym bardziej, że kopiec jest formą mogiły. Część osób wskazuje również na to, że kwotę, za którą powstanie kopiec, lepiej by było przeznaczyć na ważniejsze społecznie potrzeby. Wskazują że na dzień dzisiejszy niewiadomo, kto sfinansuje cały projekt. Takich dylematów nie mają jednak organizatorzy akcji. Podkreślają wręcz, że ich inicjatywę poparło wiele wybitnych osób, takich jak Zbigniew Religa, Wiktor Zin, Zofia Gołubiew, Ryszard Tadeusiewicz - rektor AGH i Jan Pamuła - rektor ASP. Poza tym budują jednak nie mogiłę, a kopiec-pomnik. A to przecież - ich zdaniem - różnica. Na zdjęciu Kopiec Kościuszki |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?