W obronie „Niech nas zobaczą”

[2003-07-05 16:40:07]

Zakończono zbieranie podpisów pod listem otwartym w obronie akcji „Niech nas zobaczą”. Pod listem podpisało się ponad 1300 osób, w tym wielu wybitnych intelektualistów, dziennikarzy i działaczy społecznych, m.in. Zygmunt Bauman, Jacek Kuroń, Kinga Dunin, Maria Janion.

List w obronie akcji powstał w związku z licznymi atakami prasowymi i politycznymi na organizatorów Kampanii Przeciwko Homofobii oraz instytucje wspierające, takie jak Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Przeprowadzenie kampanii utrudniały również firmy będące właścicielami billboardów. Plakatów „Niech nas zobaczą” nie przyjęła np. AMS S.A., należąca do koncernu Agora.

Sygnatariusze listu wyliczają powody, które skłoniły ich do stanięcia w obronie akcji:

- obowiązkiem ludzi myślących jest przeciwstawianie się wszelkim formom nietolerancji i solidarność z tymi, których nietolerancja dotyka;

- kto milczy, gdy zagrożona jest wolność innych ludzi, nawet całkowicie mu obcych, wyrzeka się wolności własnej;

- wolność słowa i ekspresji jest fundamentem społeczeństwa demokratycznego;

- wolność od dyskryminacji jest jednym z podstawowych praw człowieka przysługujących na równi każdej jednostce ludzkiej;

- lęk i niewiedza są jedynymi źródłami nietolerancji i dyskryminacji, a rzetelne informowanie społeczeństwa jest koniecznym warunkiem postępu;

- nawet jednoosobowa mniejszość warta jest obrony, tym bardziej więc mniejszość, do której należy ponad milion obywateli i obywatelek naszego państwa;

- cenzura, zwłaszcza wewnętrzna, jest zagrożeniem dla prawdy


List został wysłany m.in. do Minister Barbary Labudy, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta R.P, Minister Izabeli Jarugi-Nowackiej, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Krakowa, Seweryna Blumsztajna, redaktora naczelnego krakowskiego wydania Gazety Wyborczej, Piotra Parnowskiego, Prezesa Zarządu AMS S.A..

Pełna treść listu oraz lista osób pod nim podpisanych

Kuba Rajewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku