Norwegia: "Silniejsi niż w latach 50-tych?"
[2009-04-19 20:23:20]
Zdaniem byłego przewodniczącego Norweskiej Partii Pracy (Det norske Arbeiderparti) Reiulfa Steena jego ugrupowanie notuje największy od 50 ponad lat wzrost swojej pozycji w norweskiej polityce. 18 kwietnia urzędujący premier Jens Stoltenberg otworzył 62. kongres krajowy Partii Pracy. Wypowiadającemu się dla "Klassenkampen" Steenowi bardzo podoba się projekt współpracy Partii Pracy z Socjalistyczną Partią Lewicą (Sosialistisk Venstreparti) oraz rolniczą Partią Centrum (Senterpartiet). Jego zdaniem właśnie ta współpraca wyniosła laburzystów "na szczyty". Podobnie uważa Frank Aarebrot, profesor politologii na Uniwersytecie w Bergen. Jednocześnie ostrzega on przed przesadnym wzrostem potęgi tego ugrupowania, który jego zdaniem mógłby doprowadzić do utworzenia "państwa jednej partii". Przed 1972 rokiem socjaldemokraci zawsze mieli po swojej stronie Landes Organisasjon - związki zawodowe (Landes Organisasjo), drobnych rolników oraz rybaków. Teraz sytuacja - zdaniem Aarberota - zaczyna się zmieniać. Ma na to na pewno wpływ stosunek partii do sprawy przynależności Norwegii do Unii Europejskiej. W jego mniemaniu właśnie ten fakt zaprzecza twierdzeniu o "absolutnej potędze" parti Stoltenberga, chociaż uważa on jednocześnie, że Ap pozostanie partią rządzącą. Nawet jeżeli "czerwono-zielona" koalicja przepadnie w wyborach to Arbeiderpartiet będzie rządzic samodzielnie - powiedział Aarebrot. Dalej wyjaśnia on, że wzrost popularności liberalnej Partii Postępu (Fremskrittpartiet) wyklucza "obywatelską" współpracę obu zwycięskich ugrupowań. Podobnie sądzi krytykujący rząd profesor politologii na Uniwersytecie w Oslo Trond Nordby, który za najbardziej prawdopodobny uważa rząd mniejszościowy z udziałem Partii Pracy. Historyk Hans Olav Lahlum powiedział gazecie, że bardzo by go ucieszył taki "comeback" tego ugrupowania po katastrofie wyborczej w 2001 roku. Z kolei jego "kolega po fachu", Harald Bernsten, krytycznie patrzy na projekt koalicji Ap/SV/Senterpartiet. Jej powstanie postrzega jako polityczny lifting mający tuszować neoliberalna politykę "czerwono-zielonej" koalicji. Bernsten z obawą raczej obserwuje wzrost popularności "narodowych liberałów" (Fremskrittpartiet) wśród pracowników najemnych, który jest efektem prowadzonej przez rządzącą koalicję polityki gospodarczej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 listopada:
1887 - Burzliwe demonstracje bezrobotnych i krwawe starcia z policją na Trafalgar Sq. w Londynie.
1904 - W Warszawie na placu Grzybowskim doszło do starcia między robotnikami, a carską policją usiłującą zdobyć sztandar PPS, niesiony w czasie demonstracji przez S. Okrzeję.
1918 - PPS zorganizowała w Warszawie wielką demonstrację przeciwko rządom Rady Regencyjnej.
1923 - Komunista Daisuke Nanba dokonał nieudanego zamachu na życie japońskiego następcy tronu księcia Hirohito.
1945 - We Francji gen. de Gaulle utworzył rząd w którym znalazło się po pięciu komunistów (PCF), socjalistów (SFIO) i postępowych katolików (MRP).
2016 - Igor Dodon (PSRM) wygrał w II turze wybory prezydenckie w Mołdawii.
?