Polacy o SLD w sondażu "Rzeczpospolitej"
[2003-10-02 10:51:31]
Ankietowanym partia ta nie kojarzy się z "wrażliwością społeczną". 83 procent z nich jest zdania, że Sojusz nie dba o najsłabszych i najuboższych obywateli, odmienną opinię ma 10 proc. osób. W opinii 76 proc. respondentów ugrupowanie to nie działa na rzecz wyrównywania szans życiowych, pozytywną opinię w tej kwestii wystawiło 15 proc. z nich. 70 proc. (w przeciwieństwie do 21 proc.) osób nie dostrzega w partii Leszka Millera działań na rzecz zapewnienia równego dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji. Rząd nie pomaga też zakładom pracy znajdującym się w trudnej sytuacji. Taką opinię wyraża trzy czwarte Polaków, przeciwnego zdania jest 11 proc. z nich. Wprawdzie ciągle 40 proc. badanych ocenia, że SLD jest formacją socjaldemokratyczną (przy 10 proc. uważających go za ugrupowanie centrowe i 10 proc. za liberalne), niemniej twórcy ankiety nie podali, czy i na ile respondenci - przyporządkowując Sojusz do określonego nurtu ideowego - kierowali się oceną działań tej partii, na ile zaś tradycyjnie przyjętym jej umiejscowieniem na polskiej scenie politycznej. Polacy wystawili bardzo niskie noty nie tylko polityce realizowanej przez SLD, ale i samej formacji. Zdaniem aż 75 proc. ankietowanych Sojusz jest partią ludzi poddających się korupcji, tylko 7 proc. osób uważa go za ugrupowanie ludzi o czystych rękach. W opinii Polaków większość członków tego ugrupowania składa się z ludzi dbających o swój partyjny lub prywatny interes (79 proc.), nieuczciwych (63 proc.), przekraczających prawo (66 proc.), łatwo wchodzących w nieczyste układy (62 proc.), zapominających o interesie narodowym (63 proc.) i bezideowych (42 proc.). SLD składa się z ludzi dbających o dobro wspólne w opinii zaledwie 9 proc. społeczeństwa, uczciwych - 11 proc., przestrzegających prawo - 15 proc., nie wchodzących w nieczyste układy - 17 proc., dbających o interes narodowy - 23 proc. i ideowych - 33 proc. Polacy podzielili się niemal po połowie w ocenie fachowości członków Sojuszu - 42 proc. uznało ich za fachowców, 38 proc. za ludzi nieznających się na rzeczy. Znacznie gorszy wynik otrzymali liderzy tej formacji - SLD ma dobrych przywódców zdaniem 27 proc. ankietowanych, kiepskich w opinii 57 proc. Respondenci wyrazili opinię, że politycy SLD bardziej skłonni są do współpracy jedynie z Kościołem katolickim. Takie zdanie ma 64 proc. badanych. Tylko 8 proc. z nich uważa, że Sojusz składa się z ludzi wrogich Kościołowi. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?