Wenezuela: Chávez ostrzega prawicowe media

[2009-05-12 15:47:54]

Wenezuelski postępowy prezydent Hugo Chávez ostrzegł prawicowe media opozycyjne, że rząd nie będzie już tolerował dalszych ataków medialnych, które sprowadzają się do podżegania ludzi do nienawiści i przemocy. Igracie z ogniem, manipulujecie, podżegacie do nienawiści i wiele więcej. Wy wszyscy - sieci telewizyjne, stacje radiowe, gazety. Nie ze mną ta gra - mówił Chávez 10 maja, zwracając się do Wenezuelczyków w swoim stałym programie telewizyjnym Alo Presidente!

Słowa Cháveza padły w związku z doniesieniami, że prywatna stacja kablowa Globovision, w swoich relacjach dotyczących niedawnego trzęsienia ziemi w Caracas, pominęła milczeniem raporty Wenezuelskiej Fundacji Geologicznej i zamiast tego opublikowała dane amerykańskiej agencji geologicznej, co miało na celu wyolbrzymienie efektów trzęsienia ziemi, skompromitowanie rządu i sprowokowanie społecznego oburzenia.
Obecnie rządowa agencja regulująca standardy w branży telekomunikacyjnej prowadzi przeciwko Globovision dochodzenie w związku z wywołaniem paniki i niepokojów w społeczeństwie.

Według prezydenta ten incydent to tylko ostatni i jeden z wielu jakich dopuszcza się związana z wenezuelską burżuazją opozycja. Chávez powiedział, że szefowie prywatnych mediów wielokrotnie przekraczali linię, używając fal nadawczych do wytwarzania wrażenia chaosu i ukrycia prawdy wraz z przesłaniem nienawiści. Co innego krytykować a co innego konspirować - ostrzegał prezydent.

Chávez przypomniał, ze prywatne stacje telewizyjne należące do wenezuelskiej bogatej elity, w tym szczególnie niesławna stacja RCTV, aktywnie zachęcały do zamachu stanu w 2002 roku. W trakcie zamachu, jego organizatorom udało się na parę dni odsunąć od władzy demokratycznie wybranego Hugo Cháveza, wywieżć go na odległą od Caracas wyspę i zastąpić go popieranym przez USA prawicowym, marionetkowym "prezydentem". Ostatecznie zamach stanu sprowokował natychmiastową mobilizację milionów Wenezuelczyków, którzy wyszli na ulice i przywrócili do władzy swojego prezydenta.

W czasie gdy zwolennicy Cháveza szturmowali pałac prezydencki a wojska zamachowców strzelały do demonstrantów na ulicach, stacja RCTV nadawała bezkrytycznie relację z "zaprzysiężenia" przywódcy zamachu na prezydenta. Gdy jednak zamach stanu upadł a Chávez powrócił na stanowisko, RCTV przerwała swój serwis informacyjny i zaczęła nadawać zamiast niego bajki, nie powracając więcej do tematu zamachu stanu.

Znamienne jest to, że żaden z uczestników zamachu nie został aresztowany ani nawet zatrzymany na przesłuchanie i spiskowcy pozostali przez lata na wolności kontynuując swoją wywrotową działalność przy bliskiej współpracy z USA, co pokazuje jak mało represyjny jest rząd Cháveza i jak dalekie od prawdy są prawicowe doniesienia o braku demokracji i wolności w Wenezueli pod rządami boliwariańskimi.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku