Turcja: Dążenia do delegalizacji Partii Demokratycznego Społeczeństwa

[2009-07-04 15:17:18]

Pochodząca z hiszpańskiej Sewilli studentka ostatniego roku studiów dziennikarskich na uniwersytecie w tureckim Gaziantep, Adriana Espinosa, została oskarżona przez tureckie władze o działania oznaczające popieranie terroryzmu. Powodem była jej obecność na spotkaniu kurdyjskiej Partii Demokratycznego Społeczeństwa (Demokratik Toplum Partisi). Mimo tego, że DTP jest uznawana nieraz za związaną ze znajdującą się na liście "organizacji terrorystycznych" Unii Europejskiej Partią Pracujących Kurdystanu (Partiya Karkerên Kurdistan), pozostaje ona legalną partią w Turcji.

Espinosa, przebywająca w Turcji dzięki programowi stypendialnemu Erasmusa, i zamieszkująca w internacie wspólnie z dwiema Kurdyjkami, po spotkaniu zdążyła już m.in. udać się na wycieczkę do Syrii. Po powrocie dowiedziała się jednakże, że została oskarżona o kierowanie, koordynowanie i udział w nielegalnej manifestacji poparcia dla PKK. Turecka prokuratura żąda dla niej kary 18 miesięcy więzienia oraz 25 tys. euro grzywny. Zarzuty przedstawiono też 17 innym osobom, narodowości kurdyjskiej.

DTP odmawia potępienia działań zbrojnych PKK. W 2007 r. prokurator Abdurrahman Yalçınkaya zażądał delegalizacji tej partii, uznając działania i wypowiedzi jej członków za zagrożenie dla niepodległości i integralności terytorialnej państwa tureckiego. Zażądał też pozbawienia 221 jej członków, w tym 8 deputowanych, prawa do zrzeszania się w partiach politycznych na okres pięciu lat, oraz pozbawienia DTP prawa do udziału w wyborach i przyjmowania nowych członków w okresie, gdy sprawa będzie rozpatrywana. Wniósł w tej sprawie skargę do Sądu Konstytucyjnego.

Konstytucja Turcji przewiduje możliwość zdelegalizowania partii, jeśli opowie się za tym co najmniej 7 z 11 członków Sądu Konstytucyjnego. Jego przewodniczący Haşim Kılıç zaprzecza, jakoby nierozpatrzenie sprawy do dziś wynikało z zamierzonej zwłoki, twierdzi natomiast, że istnieją niedostatki w materiale dowodowym i że Yalçınkaya został wezwany do jego uzupełnienia.

Z kolei wedle deputowanego DTP Hasipa Kaplana Sąd Konstytucyjny oczekuje na wyroki w sprawach członków partii, rozpatrywanych przez sądy rejonowe. Przeciwko naszym szeregowym członkom toczy się ponad 300 spraw - stwierdza Kaplan.

Niektórzy komentatorzy uznają, że zwłoka z rozpatrzeniem sprawy DTP przez Sąd Konstytucyjny ma związek z oczekiwaniem na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie zdelegalizowanej przez władze hiszpańskie baskijskiej partii Batasuna, uznawanej za związaną z organizacją zbrojną Kraj Basków i Wolność (Euskadi Ta Askatasuna). Niedawno Trybunał uznał decyzję władz hiszpańskich o delegalizacji Batasuny. Pojawiają się opinie, że może to wpłynąć na wyrok tureckiego Sądu Konstytucyjnego w sprawie DTP.

Jednakże Kaplan stwierdza: Nie sądzę, by istniało podobieństwo między sprawą Batasuny a naszą. Opowiadamy się za pokojowym i demokratycznym rozwiązaniem przy zachowaniu jedności państwa. Przypomina, że wcześniej, w sprawach związanych z poprzedniczkami DTP, Trybunał uznał Turcję za winną łamania wolności wypowiedzi i zrzeszania się, podczas gdy delegalizację Batasuny uznał jednogłośnie za konieczność społeczną, zaś samą partię za łamiącą zasady demokracji poprzez stosowanie przemocy.

Akın Özçer, ekspert ds. hiszpańskich i autor kilku książek na temat nacjonalizmów w Hiszpanii, stwierdza: To prawda, że istnieją podobieństwa między DTP a Batasuną, lecz istnieją również różnice między Hiszpanią a Turcją. Jak mówi Özçer, w Hiszpanii partie separatystyczne mają prawo do działalności, dopóki nie odwołują się do przemocy. Tymczasem w Turcji DTP może zostać zdelegalizowana w związku z samym zarzutem separatyzmu. Dlatego uznawanie tu sprawy Batasuny za precedens pozostaje jego zdaniem nieuprawnione.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 października:

1866 - W Zbarażu urodził się Ignacy Daszyński, wybitny działacz socjalistyczny, premier rządu ludowego, marszałek sejmu, poseł do sejmu wiedeńskiego, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, potem w PPS.

1916 - Urodził się François Mitterrand, socjalistyczny polityk francuski, prezydent Francji w latach 1981-1995. Uznawany w prawie wszystkich sondażach i rankingach, za jednego z dwóch - obok de Gaulle'a - największych prezydentów w historii.

1923 - Militaryzacja kolei, czyli powołanie strajkujących kolejarzy na "ćwiczenia wojskowe", w czasie których mieli wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

1930 - Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się tzw. proces brzeski. Na ławie oskarżonych zasiadło 11 przywódców Centrolewu.

1939 - Rozwiązanie PPS przez jej władze; powstała konspiracyjna organizacja polityczna WRN.

1945 - Bolesław Bierut wydał dekret nacjonalizacyjny o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy.

1957 - Zmarł Nikos Kazantzakis, grecki powieściopisarz, poeta, dramaturg, tłumacz i myśliciel o lewicowych poglądach; najczęściej tłumaczony grecki autor.

1959 - Urodził się Evo Morales, lewicowy prezydent Boliwii.

1972 - W Dahomeju (obecnie Benin) władzę przejęła armia, tworząc wojskowy rząd rewolucyjny.

2013 - Zakończyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Czechach. Największe poparcie uzyskały: Czeska Partia Socjaldemokratyczna (20,45% głosów), Akcja Niezadowolonych Obywateli (18,65%), Komunistyczna Partia Czech i Moraw (14,91%) oraz TOP 09 (11,99%).

2014 - Urzędująca prezydent Brazylii Dilma Rousseff została wybrana na II kadencję.

2017 - Jacinda Ardern (LP) objęła urząd premiera Nowej Zelandii.


?
Lewica.pl na Facebooku