Hiszpania: 25 proc. Galicyjczyków uważa się za "galicyjskich nacjonalistów"

[2009-07-19 16:36:24]

30 czerwca ośrodek badawczy Centro de Investigaciones Sociológicas opublikował wyniki sondażu jaki przeprowadzono w marcu po wyborach parlamentarnych we Wspólnocie Autonomicznej Galicji (Comunidade Autónoma de Galiza/Comunidad Autónoma de Galicia).

W badaniu blisko 25 proc. mieszkańców regionu określiło się mianem galicyjskich nacjonalistów. Głównym wyrazicielem dążeń autonomistycznych i niepodległościowych jest lewicowe ugrupowanie Galicyjski Blok Nacjonalistyczny (Bloque Nacionalista Galego), a także mniejsze ugrupowania takie jak My - Jedność Ludowa (NÓS - Unidade Popular) czy Lewica Republikańska - Republikańska Lewica Galicji (Izquierda Republicana-Esquerda Republicana Galega).

62 proc. Galicyjczyków zadeklarowało jednak, że odpowiada im obecny stopień niezależności jaki posiadają istniejące w państwie hiszpańskim wspólnoty autonomiczne, w tym Galicja.

50,3 proc. ankietowanych oceniło, że ich językiem ojczystym jest galicyjski (galego). 24,2 proc. zadeklarowało, że są bilingwistami i na co dzień posługują się zarówno galicyjskim, jak i kastylijskim (hiszpańskim). Dla 24,9 proc. mieszkańców Galicji językiem ojczystym jest hiszpański.

Blisko 70 proc. mieszkańców Wspólnoty Automicznej Galicja czuje się w równym stopniu Galicyjczykami i Hiszpanami. Około 20 proc. czuje się bardziej Galicyjczykami niż Hiszpanami. 3,8 proc. określa się jako wyłącznie Galicyjczycy, zaś 3 proc. mieszkańców regionu stanowią Hiszpanie.

Wspólnota Autonomiczna Galicji leży na północnym-zachodzie Hiszpanii. W jej skład wchodzą prowincje A Coruña, Lugo, Ourense oraz Pontevedra. Od południa region graniczy z Portugalią, od wschodu z regionami Kastylia i León oraz Asturia, od zachodu z Oceanem Atlantyckim, zaś od północy z Morzem Kantabryjskim. Galicyjczycy (Galegos) mówią językiem zbliżonym do portugalskiego. Poza regionem ich główne skupiska są w Asturii, Leónie i Zamorze, a także Madrycie, zaś poza granicami Hiszpanii w Argentynie, Brazylii oraz Meksyku.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku