ZZGwP: Rośnie bunt przeciwko Andrzejowi Chwilukowi

[2009-09-12 16:10:04]

Niewykluczone, że dojdzie do dużego rozłamu w Związku Zawodowym Górników w Polsce (zrzeszony w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych). Radę Krajową ZZGwP już opuściły struktury zakładowe tego związku działające w KWK "Budryk", a to samo mają uczynić wszystkie pozostałe organizacje ZZGwP funkcjonujące w kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej czyli blisko 7 tysięcy osób. Informację tę podała 10 września strona internetowa branżowego pisma "Nowy Przemysł", powołując się na rozmowę z Andrzejem Ciesielskim, dotychczasowym szefem Rady Zakładowej ZZGwP w kopalni "Budryk".

Związkowiec powiedział ponad to, że Rada Krajowa zupełnie się nimi nie interesowała, za co całkowicie obwinił jej przewodniczącego Andrzeja Chwiluka. Przewodniczący Andrzej Chwiluk cały czas jeździ do Brukseli i zaniedbał polskie sprawy. Siła ZZGwP osłabnie, ale przewodniczący Rady Krajowej nawet się nami nie zainteresował. Jego ciągnie do Brukseli, a nas interesuje Polska i polskie górnictwo Związkowcy z Belgii czy Francji nie załatwią za nas spraw w kopalni "Budryk" czy "Zofiówka" - powiedział Ciesielski.

Słowa te wywołały burzę wewnątrz Związku Zawodowym Górników w Polsce. Jednak 11 września w wywiadzie, ponownie dla wnp.pl, Andrzej Ciesielski dolał oliwy ognia bezpardonowo atakując Chwiluka, mimo, że jak pokreślił: Ja nie krytykuję, gdybym chciał to robić, to ujawniłbym pewne sprawy. Dodał też: Ja byłbym za tym, żeby przewodniczącym został Wacław Czerkawski, który jest otwarty, medialny. Myślę, że byłby dużo lepszy od Andrzeja Chwiluka.

Działacz związkowy z "Budryka" przyznał, że ma już sygnały, że za swoje wypowiedzi będą go chcieli - jak to nazwał - "uziemić", lecz zaznaczył przy tym, że się tego nie boi. Ktoś wreszcie musiał powiedzieć prawdę. I teraz widać, że prawda w oczy kole - stwierdził Ciesielski.

Informacji o porzuceniu współpracy z Radą Krajową ZZGwP i utworzeniu przez górników z JSW Związku Zawodowego Górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaprzeczył z kolei w wywiadzie dla "Trybuny Górniczej" przewodniczący struktur związku w KWK "Zofiówka", Paweł Kołodziej. Informacja, że występujemy ze struktur Rady Krajowej ZZG jest nieprawdziwa. Rada Krajowa doskonale o tym wie, że nie chcemy porzucić współpracy, bo to byłoby bez sensu. Kilkanaście lat temu, jako osobne organizacje kopalniane wstępowaliśmy do ZZG w Polsce. Obecnie musimy tylko przygotować swoje struktury tak, abyśmy byli podmiotem działającym w strukturach Jastrzębskiej Spółki. Dokumentacja, którą przedstawimy zarządowi nie będzie pozwalała na kwestionowanie naszej tożsamości - stwierdził działacz.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku