Katalonia: Rocznica śmierci Lluísa Companysa
[2009-10-15 15:46:05]
![]() O szóstej rano, w miejscu gdzie w 1940 roku rozstrzelano go po wyroku sądu wojskowego, który uznał go za winnego rebelii, zebrani zapalili pochodnie i odśpiewali kataloński hymn narodowy (Els Segadors). Potem uczestnicy spotkania zjedli wspólne śniadanie. W swoim przemówieniu lider ERC Joan Puigcercós stwierdził, że Companys wybrał drogę walki o demokrację, sprawy narodowe i socjalne. Oddał także cześć wszystkim Katalończykom, którzy walczą o niepodległe państwo. Przewodniczący ERC w Radzie Miasta Barcelona Jordi Portabella podkreślił, że podobnie jak w czasach Companysa, także i dzisiaj hiszpański nacjonalizm jest głównym wrogiem niepodległej Katalonii. Laporta przypomniał z kolei postać innego katalońskiego męczennika Josepa Sunyola i zachęcił polityków by walczyli o narodowe interesy Katalończyków. Lluís Companys urodził się 21 czerwca 1882 roku w Tarrós. Od 1934 roku był prezydentem katalońskiego rządu (Generalitat de Catalunya). Był działaczem Republikańskiej Lewicy Katalonii. W czasie wojny domowej stanął po stronie rządu republikańskiego. Po zajęciu Katalonii przez wojsko frankistowskie, 5 lutego 1939 wyemigrował do Francji, gdzie kierował Katalońską Radą Narodową (Consell Nacional de Catalunya). 13 sierpnia 1940 roku trafił w ręce agentów Gestapo i wydano go Hiszpanii. Wyrok wykonano 15 października 1940 roku w fosie zamku na wzgórzu Montjuïc. Companys odmówił zawiązania mu opaski na oczach, a umierając miał krzyknąć: "Mordujecie uczciwego człowieka. Za Katalonię!" ("Assessineu un home honrat. Per Catalunya!!!"). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
12 maja:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.
?