Protesty rdzennych mieszkańców obu Ameryk

[2009-10-21 09:21:36]

Jak informuje gazeta "Workers World" 12 października, w Dniu Kolumba, w obu Amerykach - od Alaski do południowego Chile - odbyły się protesty rdzennych mieszkańców Zachodniej Hemisfery.

W Kolumbii blisko 25 tysięcy osób domagało się poszanowania dla praw i kulturowych tradycji Indian. Demonstranci domagali się uwolnienia Matki Ziemi od kapitalistycznej eksploatacji i zakończenia wojny domowej.

Blisko 7,5 tysiąca Indian Mapucze manifestowało w stolicy Chile, Santiago. W przyszłym roku w kraju tym odbędzie się 200 rocznica odzyskania niepodległości od Hiszpanii, więc protestujący wystąpili z hasłem: "200 lat represji, nie ma czego świętować".

Na wyspie Alcatraz niedaleko San Francisco w Kalifornii w USA odbyły się obchody 517-tej rocznicy oporu Indian przeciwko kolonizacji Ameryki oraz 40-tej rocznicy zajęcia Alcatraz przez indiańskich aktywistów. Uczczono pamięć tych którzy stracili swe życie w obronie świętych miejsc rdzennych Amerykanów i Matki Ziemi oraz praw człowieka. Domagali się także uwolnienia Leonarda Peltiera i innych indiańskich działaczy.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 października:

1890 - Powstała Partia Robotnicza Galicji, od 2 II 1892 Socjalno-Demokratyczna Partia w Galicji, od 8 X 1897 Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

1897 - W Wilnie została założona żydowska socjalistyczna partia Bund.

1912 - W Warszawie otwarto Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka.

1928 - Powstała Socjalistyczna Partia Peru.

1931 - Urodził się Desmond Tutu, anglikański biskup południowoafrykański, działacz na rzecz praw człowieka, przeciwnik apartheidu, zwolennik małżeństw homoseksualnych.

1944 - W obozie Auschwitz-Birkenau doszło do największego w historii obozu buntu.

1949 - Proklamowanie NRD.

1949 - Zmarł José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

2003 - Socjalista Anerood Jugnauth został prezydentem Mauritiusa.

2012 - Hugo Chavez wygrał po raz trzeci wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku