Prezydent Południowego Sudanu za niepodległością regionu

[2009-11-01 17:33:26]

Prezydent Autonomicznego Regionu Południowego Sudanu Salva Kiir (na zdjęciu) wezwał jego mieszkańców do głosowania za pełną niepodległością w referendum które odbędzie się w 2011 roku. To pierwsze tak jednoznaczne poparcie dla niepodległości ze strony władz Autonomicznego Regionu Południowego Sudanu. Wcześniej przywódcy regionu w swoich wypowiedziach publicznych propagowali raczej jedność między północą i południem Sudanu.

Salva Kiir zabrał głos na specjalnej uroczystości w rzymskokatolickiej katedrze Św. Teresy w Dżubie, podczas której modlono się o pokój. Kiedy dotrzecie do punktów głosowania sami zadecydujecie. Jeśli chcecie głosować za jednością, stanie się obywatelami drugiej kategorii w swoim własnym państwie - stwierdził prezydent. Jeśli zagłosujecie za niepodległością, będzie wolnymi ludźmi we własnym państwie - dodał.

W październiku Południowy Sudan poinformował, że doszło do przełomu z rozmowach z rządem centralnym na temat zasad głosowania w referendum na temat przyszłego statusu regionu. Wiceprezydent Riek Machar stwierdził, że aby wynik głosowania uznano za ważny wystarczy zwykła większość głosów, przy czym wziąć udział w referendum musi 2/3 uprawnionych do głosowania. W głosowaniu będą mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Południowego Sudanu, także ci którzy mieszkają obecnie w Chartumie oraz poza granicami kraju.

Autonomiczny Region Południowego Sudanu powstał na mocy porozumienia pokojowego z 9 stycznia 2005 roku między rządem Sudanu, a Ludowa Armia Wyzwolenia Sudanu (Sudan People's Liberation Army) i jej polityczną reprezentacją Ludowym Ruchem Wyzwolenia Sudanu (Sudan People's Liberation Movement), która dawała autonomię 10 południowym prowincjom kraju. Po zakończeniu 6-letniego okresu przejściowego (w 2011 roku) mieszkańcy Południowego Sudanu zdecydują w referendum o ewentualnym utworzeniu niepodległego państwa. Jego stolicą jest Dżuba. W odróżnieniu od muzułmańskiej północy większość mieszkańców regionu stanowią wyznawcy tradycyjnych wierzeń animistycznych i chrześcijanie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku