Katowice: Działacze WZZ "Sierpień 80" i PPP oddali hołd górnikom z "Wujka"
[2009-12-23 08:47:46]
![]() Jesteśmy tu po raz kolejny, ale nie po to, by świętować. Bo nie ma czego świętować. Ani tamte wydarzenia, ani dzień dzisiejszy nie są powodem do tego, żeby tu świętować - zaznaczył na wstępie przewodniczący "Sierpnia 80" i PPP, Bogusław Ziętek. Przypomniał także, że ledwie kilka miesięcy temu na Ruchu "Śląsk" należącym do kopalni "Wujek" zginęli górnicy. Oni nie musieli zginąć podobnie jak nie musieli zginąć ci górnicy 28 lat temu - dodał. Ziętek podkreślił, że bardzo ważna jest pamięć o tych, którzy giną na swoich stanowiskach pracy i o tych, którzy giną w obronie praw pracowniczych i wolności związkowych. To chichot historii i ironia losu, że 28 lat po wydarzenia z roku 1981 i 29 lat po wielkim zrywie robotniczym z sierpnia roku 1980, dzisiaj na ulicach polskich miast po raz kolejny pojawiają się stoczniowcy, ale nie po to, by walczyć o podwyżki płac, by z dumą mówić o swoim zawodzie. Ale dlatego, że są bezrobotni, że są wyrzuceni poza nawias tego społeczeństwa -powiedział przed kopalnią szef WZZ "Sierpień 80". Kiedy w 1970 roku palili komitety, stawiano im pomniki. Dziś, gdy palą opony, bo nie mają za co żyć, nazywa się ich bandytami i robią to ci, którzy powołują się na tradycję tych wielkich protestów robotniczych. Tylko dlatego stoimy przed "Wujkiem" i tylko dlatego są tu delegacje z innych kopalń, że te same skarlałe elity polityczne kilka lat temu nie zdołały zniszczyć górnictwa tak, jak dzisiaj zniszczyły stocznie - mówił związkowiec. Bogusław Ziętek stwierdził ponadto, że górnicy kopalni "Wujek" zginęli, bo wierzyli, że świat pracy i jego ludzie mają prawo do wolnej, niezależnej reprezentacji, że są elementem demokracji i niezwykle istotną częścią społeczeństwa. Obecnie natomiast tam, gdzie wybuchają protesty pracownicze nie przyjeżdża się rozmawiać jak to robiła totalitarna władza PRL-owska, ale wysyła się prokuratorów, policję i sąd by najpierw tych ludzi wyrzucić z pracy, a potem ich sądzić. W Internecie dostępny jest film zrealizowany przez Telewizję PPP pt. "Wujek - 28 lat później - 16 grudnia 2009". Jest on dostępny na stronie Polskiej Partii Pracy pod adresem: www.ppptv.pl (jest to strona testowa, która po okresie próbnym zostanie przeniesiona na dotychczasowy adres, tj. www.partiapracy.pl). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
15 lutego:
1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).
1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.
1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.
1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.
1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.
2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.
2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.
2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.
2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.
?