Zmarł ks. Stanisław Musiał
[2004-03-07 19:39:31]
![]() Ks. Musiał od lat był zaangażowany w dialog chrześcijańsko-żydowski. Bezwzględny krytyk antysemityzmu w kościele katolickim; od 1986 r. członek Komisji Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem; w 2001 r. jako oficjalny przedstawiciel polskiego Kościoła - pod nieobecność najważniejszych hierarchów - brał udział w uroczystościach żałobnych w Jedwabnem, zorganizowanych w 60. rocznicę masowego mordu na Żydach z tego miasteczka. W 2001 r. został laureatem nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej przyznawaną przez Żydowski Instytut Naukowy (YIVO). W uzasadnieniu podkreślono, że laureat konsekwentnie występuje przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii. Ks. Musiał pisywał do "Midrasza", "Gazety Wyborczej", "Polina" i innych gazet. Był stałym autorem "Tygodnika Powszechnego". W zeszłym roku, po ataku Stanów Zjednoczonych i ich sprzymierzeńców na Irak, czynnie włączył się ruch antywojenny - pisał, przemawiał i demonstrował. Po oskarżeniu Omara Farisa, jednego z uczestników protestów, o zorganizowanie nielegalnej manifestacji powiedział "Gazecie Wyborczej": "Policja powinna być konsekwentna w swoim działaniu i aresztować mnie". W głośnym artykule "Bóg nie jest po naszej stronie" opublikowanym w "Rzeczpospolitej" 3 kwietnia 2003 r., pisał, że nie jest dopuszczalna modlitwa za polskich żołnierzy walczących w Iraku, bowiem pojechali oni tam jako najemnicy, swoista "legia cudzoziemska", a nie reprezentanci państwa polskiego. Krytykował też postawę polskiego kościoła, który - wbrew opinii Jana Pawła II - nie zajął jasnego stanowiska wobec wojny. - Biskupi wypowiadali się ’od Sasa do Lasa’. Ci najbardziej ’intelektualni’ – dziwnie służalczo wobec Ameryki - mówił w wywiadzie dla "Gazety Antywojennej" wydawanej w Krakowie przez przeciwników ataku na Irak. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?