Szirin Ebadi w Krakowie

[2004-03-11 12:11:30]

Wczoraj w Krakowie gościła Szirin Ebadi, irańska działaczka na rzecz praw człowieka i ubiegłoroczna laureatka pokojowej Nagrody Nobla.

Ebadi przyjechała na zaproszenie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Polskiej Akcji Humanitarnej. Jej wizyta była wyrazem uznania dla Krakowa za zorganizowanie akcji charytatywnej na rzecz ofiar trzęsienia ziemi, które pod koniec zeszłego roku nawiedziło irański Bam, powodując śmierć około 40 tys. ludzi i niemal całkowite zniszczenie tego miasta.

Ebadi spotkała się z przedstawicielami władz Krakowa i iranistami z Uniwersytetu Jagiellońskiego, odwiedziła Kościół Mariacki i dołączyła na chwilę do "Łańcucha pomocy Kraków - Bam", zorganizowanego na Rynku przez PAH. Obejrzała też wystawę zdjęć wykonanych w Bam na kilka tygodni przed kataklizmem.

- Wasze współczucie czyni nasz smutek lżejszym - powiedziała noblistka. - Mam jednak nadzieję, że tak, jak teraz w smutku, w przyszłości będziemy się mogli łączyć w radości.

- Obecnie w Iranie jest lepsza sytuacja, jeśli chodzi o prawa człowieka, niż była wkrótce po rewolucji. Teraz każdy oficjalnie je popiera, choć często nie przestrzega, wówczas określenie "obrońca praw człowieka" było obelgą, którą mnie i innych działaczy obrzucała konserwatywna prasa - mówiła Szirin Ebadi. Problemy jednak istnieją do dziś. W Iranie wciaż dyskryminowane są kobiety, brakuje też tolerancji religijnej. Noblistka podkreślała, że należy je rozwiązywać w sposób pokojowy.

Ebadi zapytana, czy bojkot wyborów może być dobrą drogą do demokracji, odpowiedziała, że sama została zmuszona do ich zbojkotowania, gdyż wszyscy kandydaci, których poważała i którym ufała zostali skreśleni z list wyborczych. Odrzucono między innymi kandydatury wszystkich trzynastu posłanek z poprzedniego parlamentu.
W 2003 r. Shirin Ebadi za swą działalność na rzecz praw człowieka została laureeatką pokojowej Nagrody Nobla. W swej pracy skupia się na walce o przestrzeganie praw kobiet i dzieci. Jako pierwsza kobieta w historii Iranu była sędzią. Gdy zakazano jej wykonywania zawodu, została adwokatem i broniła wielu działaczy opozycji. Aresztowana i skazana na trzy lata więzienia - wykonanie wyroku zawieszono pod naciskiem opinii publicznej. Ebadi głosi potrzebę dialogu między różnymi kulturami i religiami świata, opartego na wspólnych, łączących je, wartościach. Podobnie jak prezydent Majchrowski, który zaprosił ją do Krakowa, wielokrotnie wypowiadała się przeciwko ubiegłorocznemu atakowi USA i ich sojuszników na Irak.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku