Strajk generalny w Enerdze?

[2010-05-07 22:22:29]

14 maja manifestacja na ulicach Gdańska, od 24 maja strajk generalny - związkowcy koncernu energetycznego Energa ponownie chcą wyjść na ulice, bo ich zdaniem pracownicy zatrudnieni w spółkach Energi są traktowani przedmiotowo i są zastraszani.

Podczas strajku nie będzie przerw w dostawach do prądu, ale pracownicy spółki nie będą usuwać awarii. 10 dni przed strajkiem generalnym związkowcy planują manifestację. Przejdą sprzed siedziby firmy przy ul. Reja do Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Okopowej. Na ręce wojewody i prezesa grupy Energa zostaną złożone petycje na temat sytuacji w grupie i zaplanowanego strajku generalnego.

Wśród postulatów związkowców są: przestrzeganie przez zarząd Grupy Energa porozumień, zaprzestanie "dzikiej restrukturyzacji", 10-procentowa podwyżka, wpływ pracowników na zarządzanie przedsiębiorstwem. Na to jednak nie zgadza się zarząd Grupy Energa.

Przypomnijmy: spór w Enerdze toczy się już rok, a w tym czasie demonstrujący związkowcy blokowali centrum Gdańska a 3 marca przeprowadzili dwugodzinny strajk ostrzegawczy.
-Do akcji strajkowej doprowadziły: nieprzestrzeganie zawartych porozumień, łamanie praw pracowniczych, prowadzenie "dzikiej" restrukturyzacji, przerzucanie kosztów związanych z nieudolnym zarządzaniem na barki pracowników grupy - mówił w marcu Roman Rutkowski z komitetu strajkowego. Dodał, że łamanie praw pracowniczych polega na niekonsultowaniu ze związkami zawodowymi przebiegu restrukturyzacji firmy. "Pracodawca sam decyduje o przenoszeniu ludzi na inne stanowiska, nikt z nami na ten temat nie rozmawia, a dialog jest pozorowany" - mówi Rutkowski.

Wówczas odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy w przedsiębiorstwie zapatrującym region w prąd. Między godziną 7 a 9 zastrajkowali pracownicy Biur Obsługi Klienta, przerw w dostawach prądu nie było. Akcja protestacyjna została przeprowadzona w skali całego kraju, a związki zawodowe zapowiedziały, że jeżeli pracodawca nie podejmie działań zmierzających do rozwiązania sporu, to forma protestu - zgodnie z Ustawą o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych - zostanie zaostrzona.

Grupa Energa jest jednym z czterech holdingów elektroenergetycznych w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-proc. udział w rynku sprzedaży, głównie w północnej i środkowej części kraju. Grupę tworzy 47 spółek, w których zatrudnionych jest ponad 12,5 tys. osób.

Alicja Szczypta


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku