USA: Bezrobocie jest większe niż przewidywano
[2010-08-07 17:06:02]
![]() Chociaż - jak podaje guardian.co.uk - administracja USA przestrzega przed wyciąganiem nadmiernie pesymistycznych wniosków z miesięcznych danych o bezrobociu i wskazuje, że w sektorze prywatnym co miesiąc powstają nowe miejsca pracy, to ożywienie gospodarcze okazuje się mniej dynamiczne, niż mieli na to nadzieję rządzący, i zwiększa się prawdopodobieństwo nadejścia drugiej fali kryzysu. Deflacyjne oczekiwania związane ze słabym wzrostem gospodarczym sprawiają, że oprocentowanie obligacji USA jest na rekordowo niskim poziomie. Od dwóch miesięcy dolar osłabia się w stosunku do euro. Spadek sięgnął w tym czasie 12 procent - na rynku walutowym to bardzo dużo. Giełda na Wall Street zareagowała na dane o bezrobociu początkowym spadkiem cen akcji, ale później kursy odrobiły większą część strat. Związane jest to z oczekiwaniem, że we wtorek 10 sierpnia szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke ogłosi kolejną falę "ilościowego poluzowania", a więc zapowie dodruk pieniędzy, którymi będzie można zasilać gospodarkę, zapobiegać deflacji i spekulować. Taka polityka przynosi krótkoterminowy skutek, jednak w dłuższej perspektywie prowadzi do trudnego do powstrzymania wzrostu deficytu budżetowego. Dlatego cześć ekonomistów przestrzega przed zalewaniem rynku pieniędzmi, przypominając również, że to właśnie polityka zbyt taniego pieniądza doprowadziła do bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości, której pęknięcie przyniosło kryzys finansowy w 2008 roku. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
6 października:
1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.
1913 - Mahatma Gandhi, stojący na czele południowoafrykańskich górników, został aresztowany.
1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).
1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.
1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.
1948 - Urodził się Gerry Adams, północnoirlandzki polityk, lider Sinn Fein.
1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.
1973 - Wybuch arabsko-izraelskiej wojny Jom Kippur.
1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.
2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.
2019 - Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.
?