Indonezja: Działacze niepodległościowi z Płd. Moluków zagrożeni torturami

[2010-08-08 08:51:46]

Amnesty International ostrzegła, że wobec 10 działaczy niepodległościowych z Południowych Moluków przetrzymywanych przez specjalną jednostkę antyterrorystyczne policji indonezyjskiej mogą być stosowane tortury.

Aktywistów zatrzymano 2 sierpnia. Chcieli oni, podczas wizyty prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono, która odbyła się dzień później, zwrócić uwagę na problem łamania praw człowieka w tym regionie.

Obawiamy się, że istnieje ryzyko, że wobec tych osób zostaną zastosowane bardzo brutalne metody - stwierdziła Donna Guest, dyrektor Amnesty International w regionie Azji i Pacyfiku. Działacze proniepodległościowi z Moluków byli już nie raz bezkarnie torturowani przez indonezyjską policję - dodała.

Benney Sinay, Izak Sapulete, Andy Maruanaya, Ongen Krikof, Marven Bremer, Steven Siahaya, Ong Siahaya, Nomo Andries, Charly Souisa i Glenn Wattimury zostali oskarżeni o związki z ruchem Republika Południowych Moluków (Republik Maluku Selatan). Działacze planowali rozdawać ulotki, książki i inne materiały poświęcone łamaniu praw człowieka w Molukach i chcieli wezwać do uwolnienia więźniów politycznych - twierdzi AI. Tymczasem specjalna jednostka antyterrorystyczna, stworzona po zamachach na Bali w 2002 roku, dokonała także przeszukań w domach członków rodzin zatrzymanych.

W ostatnich latach Amnesty International udokumentowała dziesiątki przypadków aresztowania osób, które w pokojowy sposób domagały się niepodległości dla swojego regionu. W czerwcu 2007 roku 22 osoby zostały zatrzymane za wywieszenie południowomolukańskiej flagi przed prezydentem Indonezji. W areszcie bito ich kablem elektrycznym i kolbami karabinów, kazano im czołgać się na brzuchu po gorącym asfalcie i wkładano im kule bilardowe do ust. Obecnie odsiadują oni wyroki od 7 do 20 lat za "rebelię". Podobna działania władze stosują wobec zwolenników niepodległości Zachodniej Papui.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku