Kolumbia: Amerykańskie bazy są nielegalne

[2010-08-18 12:50:38]

Trybunał Konstytucyjny w Bogocie w dniu 17 sierpnia po ponad 8-godzinnej debacie uznał za niezgodną z konstytucja umowę zawartą przez poprzedniego prezydenta Kolumbii Álvaro Uribe z rządem amerykańskim o stacjonowaniu na terytorium kolumbijskim amerykańskiej armii. Trybunał uznał, że umowa podpisana w październiku 2009 roku nie jest tylko uzupełnieniem do poprzedniego traktatu z końca lat 90-tych (podpisanego jeszcze przez Billa Clintona i Andrésa Pastranę), ale stanowi nowy traktat międzynarodowy, który według konstytucji powinien zostać zatwierdzony przez Kongres.

Ustaliliśmy iż zawierało ono elementy właściwe międzynarodowym traktatom, a nie ich uzupełnieniom, porozumienie to nie spełniło konstytucyjnych wymogów przyjmowania takowych - powiedział przewodniczący Trybunału Mauricio González.

W ramach popisanego traktatu w Kolumbii miało powstać 7 nowych baz amerykańskich. Miało w nich stacjonować do 800 żołnierzy amerykańskich oraz 600 osób personelu cywilnego. W świetle obowiązującego wyroku Trybunału jeśli, ktokolwiek z obywateli amerykańskich znajduje się na terytorium Kolumbii na mocy tego porozumienia, powinien ją jak najszybciej opuścić.

Obecnie w Kolumbii stacjonuje około 300 żołnierzy amerykańskich w trzech bazach Tolemaida, Larandia, i Tres Esquinas. Stacjonują tam na mocy porozumienia Clinton-Pastrana. W ramach tej umowy na terenie Kolumbii może przebywać do 1200 żołnierzy.

Stany Zjednoczone zainteresowane były utworzeniem nowych baz w regionie, ponieważ rząd Ekwadoru nie zgodził się na dalsze przedłużenie stacjonowania wojsk amerykańskich w bazie Manta. Dodatkowo Kolumbia to najbliższy sojusznik USA w regionie, od 2000 roku odebrała od Waszyngtonu ponad 7 miliardów dolarów pomocy.

Nowo wybrany prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos w wypowiedzi po orzeczeniu trybunału powiedział, że uznaje decyzję Trybunału i niezwłocznie skieruje traktat do Kongresu. Przypomnijmy, że to obecny prezydent jeszcze jako minister obrony w rządzie Uribe negocjował traktat.

Zadowolony z takiego wyroku jest niewątpliwie prezydent Wenezueli, Hugo Chávez, który od początku był przeciwny traktatowi, mówiąc o tym, że Stany Zjednoczone szykują się do inwazji na Amerykę Łacińską oraz przygotowują zamach stanu w Caracas z terenów Kolumbii.

Bartosz Grucela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku