Francja: Strajki przeciwko reformie emerytalnej

[2010-10-14 09:28:24]

Drugą dobę trwa strajk generalny pracowników transportu publicznego we Francji. Odwołanych lub opóźnionych jest wiele pociągów. Utrudnienia dotyczą również transportu miejskiego. W Paryżu strajkują pracownicy metra i podmiejskiej kolei. Do strajku przyłączyli się także kontrolerzy lotu z kilku lotnisk, a także pasażerscy i towarowi przewoźnicy morscy. Strajkują również pracownicy przemysłu petrochemiczno-rafineryjnego i część nauczycieli. W ponad trzydziestu miastach odbywały się też uliczne demonstracje przeciwko reformie.

Związki zawodowe, które ogłosiły strajk generalny, nie określiły terminu jego zakończenia. Możliwe jest więc przedłużenie go o kolejną dobę.

Związkowcy protestują przeciwko planowanej przez rząd i zaakceptowanej już przez francuski parlament reformie emerytalnej. Zakłada ona przede wszystkim podniesienie minimalnego wieku emerytalnego z 60 do 62 lat i wieku, od którego można otrzymać pełną emeryturę z 65 do 67 lat. Premier Francji François Fillon zapowiedział już, że nie ugnie się pod naciskiem związkowców i nie wycofa się z zamiaru przeforsowania reformy. W podobnym tonie wypowiadał się również prezydent Nicolas Sarkozy.

Francuzi mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat od 1982 roku. Wprowadzenie tej możliwości uznawane było za jedną z największych zdobyczy socjalnych okresu prezydentury socjalisty François Mitteranda.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku