Francja: Strajki przeciwko reformie emerytalnej

[2010-10-14 09:28:24]

Drugą dobę trwa strajk generalny pracowników transportu publicznego we Francji. Odwołanych lub opóźnionych jest wiele pociągów. Utrudnienia dotyczą również transportu miejskiego. W Paryżu strajkują pracownicy metra i podmiejskiej kolei. Do strajku przyłączyli się także kontrolerzy lotu z kilku lotnisk, a także pasażerscy i towarowi przewoźnicy morscy. Strajkują również pracownicy przemysłu petrochemiczno-rafineryjnego i część nauczycieli. W ponad trzydziestu miastach odbywały się też uliczne demonstracje przeciwko reformie.

Związki zawodowe, które ogłosiły strajk generalny, nie określiły terminu jego zakończenia. Możliwe jest więc przedłużenie go o kolejną dobę.

Związkowcy protestują przeciwko planowanej przez rząd i zaakceptowanej już przez francuski parlament reformie emerytalnej. Zakłada ona przede wszystkim podniesienie minimalnego wieku emerytalnego z 60 do 62 lat i wieku, od którego można otrzymać pełną emeryturę z 65 do 67 lat. Premier Francji François Fillon zapowiedział już, że nie ugnie się pod naciskiem związkowców i nie wycofa się z zamiaru przeforsowania reformy. W podobnym tonie wypowiadał się również prezydent Nicolas Sarkozy.

Francuzi mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat od 1982 roku. Wprowadzenie tej możliwości uznawane było za jedną z największych zdobyczy socjalnych okresu prezydentury socjalisty François Mitteranda.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku