Eurozamot, czyli kto wejdzie, a kto kogo zastąpi

[2004-06-15 20:34:31]

Tym razem podajemy już oficjalne, ostateczne wyniki eurowyborów wraz z podzialem na mandaty oraz osobami, które będą reprezentowały Polskę w Parlamencie Europejskim.

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska zdobywając 24, 1 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Liga Polskich Rodzin z poparciem 15,92 proc trzecie zaś Prawo i Sprawiedliwość – 12, 67 proc.

Próg wyborczy przekroczyły też:
  • Samoobrona RP - 10,78 proc.
  • koalicja SLD-UP - 9,35 proc.
  • Unia Wolności - 7,33 proc.
  • PSL - 6,34 proc.
  • Socjaldemkracja Polska – 5,33 proc.

    W przeliczeniu na mandaty daje to 15 mandatów dla PO, 10 dla LPR, 7 dla PiS, 6 dla Samoobrony RP, 5 dla koalicji SLD-UP, po 4 dla PSL i UW oraz 3 mandaty dla SdPl.

    A oto pozostałe wyniki:
  • Unia Polityki Realnej - 1,87 proc.
  • Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców - 1,56 proc.
  • Inicjatywa dla Polski - 1,45 proc.
  • koalicja KPEiR-PLD (z list tej koalicji startowali też członkowie PPS-u) - 0,80 proc.
  • Konfederacja Ruch Obrony Bezrobotnych - 0,61 proc.
  • Ogólnopolski Komitet Obywatelski "OKO" - 0,58 proc.
  • Polska Partia Pracy - 0,54 proc.
  • Antyklerykalna Partia Postępu "Racja" - 0,30 proc.
  • Zieloni 2004 - 0,27 proc.
  • Demokratyczna Partia Lewicy - 0,09 proc.
  • komitet "Razem dla Przyszłości" - 0,05 proc.
  • Polska Partia Narodowa - 0,04 proc.
  • Narodowe Odrodzenie Polski - 0,04 proc.

    Frekwencja wyniosła 20,87 proc.

    Wybrano 54 posłów do PE spośród 1.887 kandydatów, zgłoszonych na 203 listach okręgowych. Kandydatów zgłosiło w sumie 21 komitetów wyborczych. Wśród wybranych osób jest 17 posłów i czterech senatorów.

    29 mln 986 tys. 109 – tyle osób było uprawnionych do głosowania. 6 mln 265 tys. 062 – tylu osobom wydano karty do głosowania

    Liczba kart nieważnych wyniosła 3 tys. 145, a liczba kart ważnych - 6 mln 258 tys. 550. Oddano 167 tys. 019 nieważnych głosów, co stanowi 2,67 proc. ogólnej liczby głosów. Głosów ważnych oddano 6 mln 091 tys. 531, tj. 97,33 proc.

    Oto 54 przyszłych polskich eurodeputowanych.

  • Platforma Obywatelska: Jerzy Buzek, Zdzisław Chmielewski, Małgorzata Handzlik, Stanisław Jałowiecki, Filip Kaczmarek, Bogdan Klich, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski, Jan Olbrycht, Paweł Piskorski, Jacek Protasiewicz, Jacek Saryusz-Wolski, Bogusław Sonik, Zbigniew Zaleski, Tadeusz Zwiefka.

  • Liga Polskich Rodzin: Filip Adwent, Sylwester Chruszcz, Maciej Giertych, Dariusz Grabowski, Urszula Krupa, Bogdan Pęk, Mirosław Piotrowski, Bogusław Rogalski, Witold Tomczak, Wojciech Wierzejski.

  • Prawo i Sprawiedliwość: Adam Bielan, Anna Fotyga, Mieczysław Janowski, Michał Kamiński, Marcin Libicki, Wojciech Roszkowski, Konrad Szymański.

  • Samoobrona: Marek Czarnecki, Ryszard Czarnecki, Bogdan Golik, Wiesław Kuc, Jan Masiel, Leopold Rutowicz.

  • SLD-UP: Lidia Geringer d’Oedenberg, Adam Gierek, Bogusław Liberadzki, Marek Siwiec, Andrzej Szejna.

  • Polskie Stronnictwo Ludowe: Zbigniew Kuźmiuk, Zdzisław Podkański, Czesław Siekierski, Janusz Wojciechowski.

  • Unia Wolności: Bronisław Geremek, Jan Kułakowski, Janusz Onyszkiewicz, Grażyna Staniszewska.

  • Socjaldemokracja Polska: Genowefa Grabowska, Józef Pinior, Dariusz Rosati.

    Parlamentarzyści, którzy zostali wybrani do PE, w momencie wyboru utracili mandat poselski lub senatorski. Jak powiedział przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz posłowie lub senatorowie wybrani do PE mogą zrezygnować z mandatu europejskiego, jednakże wówczas nie odzyskają już polskiego.

    Miejsce posłów, którzy zasiądą w PE, zajmą w polskim Sejmie kolejne osoby z list kandydatów w wyborach parlamentarnych. Senatorowie, którzy zajmą miejsce tych wybranych do PE zostaną wyłonieni w wyborach uzupełniających. Wybory do Senatu zarządza się i przeprowadza w terminie trzech miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. Koszt przeprowadzenia wyborów uzupełniających waha się w zależności od wielkości okręgu między 1 a 2 mln złotych.

    Marszałek Sejmu Józef Oleksy zapowiedział dziś, że od jutra będzie zawiadamiał kandydatów na posłów, że mogą objąć mandat.

    Kto „wskoczy” do Sejmu zamiast kolegów-posłów „oddelegowanych” do PE?


    Platforma Obywatelska

    4 mandaty eurodeputowanych zdobyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Pierwszy w kolejności do objęcia mandatu po Januszu Lewandowskim jest były poseł Aleksander Hall; za Bogdana Klicha wejdzie Józef Krzyworzeka, Jacka Protasiewicza zastąpi Jarosław Duda, a Pawła Piskorskiego - polityk UPR Leszek Samborski (w wyborach do Sejmu z 2001 r. UPR startowała z list PO).

    Polskie Stronnictwo Ludowe

    Również 4 mandaty do PE zdobyli posłowie PSL. Janusza Wojciechowskiego zastąpi Krystyna Ozga, Zbigniewa Kuźmiuka - Maria Dziuba, Zdzisława Podkańskiego - Marian Wesołowski, a na miejscu Czesława Siekierskiego w ławach poselskich zasiądzie Marian Wesołowski.

    PSL +2, LPR –2

    Szeregi PSL zasili dodatkowo 2 posłów, ponieważ Bogdan Pęk i Dariusz Grabowski z Ligi Polskich Rodzin, którzy zostali eurodeputowanymi, w wyborach parlamentarnych w 2001 roku startowali do Sejmu z list PSL. Zgodnie z ordynacją, na miejsce posła, który został wybrany do PE, wchodzi osoba z największą liczbą głosów z tej samej listy partyjnej (czyli w tym przypadku z listy PSL). Miejsce Pęka na Wiejskiej zajmie Stefan Nowak, a Grabowskiego zastąpi Tadeusz Balcerowski.

    Klub PSL będzie więc teraz dysponował 39 głosami w Sejmie, a klub LPR (po utracie 2 posłów) 25 głosami.

    Liga Polskich Rodzin

    Kolejnymi posłami LPR, którzy zdobyli mandaty eurodeputowanych, są: Urszula Krupa, którą zastąpi Ewa Sowińska, Maciej Giertych - zastąpi go Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz i Witold Tomczak, którego zastąpi Elżbieta Ratajczak.

    Prawo i Sprawiedliwość

    Z list PiS do europarlamentu dostało się 3 posłów: Michał Kamiński (zastąpi go w Sejmie Wojciech Borzuchowski), Marcin Libicki, za którego w ławach sejmowych zasiądzie Anna Borucka-Cieślewicz, i Adam Bielan, którego zastąpi Jan Pietras.

    Sojusz Lewicy Demokratycznej

    Również posłowi SLD Bogusławowi Liberadzkiemu wygasa mandat w polskim Sejmie - na Wiejskiej za niego pojawi się Janusz Winiarczyk.

    Daniel Kryś




  • Na marginesie

    Eurowybory w Polsce zdecydowanie wygrała prawica, można wręcz powiedzieć, że prawica radykalna, bo w końcu nawet PO (rewolucja podatkowa!) i PiS (rewolucja moralna!) trudno uznać za wzór umiarkowania. Lewica zaś dostała solidnego łupnia, a ta jej część, która mogłaby być uznana za radykalną, potwierdziła, że stanowi jedynie margines polskiej sceny politycznej.

    Warto spojrzeć na wyniki lewicy innej niż SLD, SdPl i UP. Te mniejsze formacje wcale nie zawsze muszą być "na lewo" od socjaldemokratów, ale zwykle starają się uchodzić za alternatywę dla nich.

    Koalicyjny Komitet Wyborczy KPEiR-PLD (wzmacniany przez kandydatów Centrolewicy RP i PPS) w całym kraju uzyskał niespełna 49 tys., czyli 0,8 proc., głosów.

    Antyklerykalną Partię Postępu "Racja", w dwóch okręgach poparło 18 tys. osób (0,3 proc. wyborców w skali kraju).

    Zieloni 2004, którym listy udało się zarejestrować w 3 okręgach, dostali 16 tys. głosów (0,27 proc. w skali kraju).

    Na listę Demokratycznej Partii Lewicy (1 okręg) głosowało 5,5 tys. wyborców (0,09 proc. w kraju).

    Kompletną klęską okazał się wyborczy start PPS, korzystającej z gościny partii Mamińskiego i Jagielińskiego. Szef Rady Naczelnej Andrzej Ziemski, startując w Warszawie z dość dogodnego 2-go miejsca na liście KPEiR-PLD uzyskał 208 głosów.

    Marek Tobolewski


    drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


    lewica.pl w telefonie

    Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



    Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
    Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
    od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
    Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
    Kraków
    Socialists/communists in Krakow?
    Krakow
    Poszukuję
    Partia lewicowa na symulatorze politycznym
    Discord
    Teraz
    Historia Czerwona
    Discord Sejm RP
    Polska
    Teraz
    Szukam książki
    Poszukuję książek
    "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
    Lca

    Więcej ogłoszeń...


    27 listopada:

    1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

    1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

    1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

    1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

    1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

    2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

    2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


    ?
    Lewica.pl na Facebooku