Kosowo: Wyniki wyborów po dwóch miesiącach
[2011-02-08 15:39:14]
![]() Wybory w Kosowie krytycznie oceniła sprawozdawczyni ze strony Parlamentu Europejskiego, reprezentująca frakcję Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie, austriacka posłanka Ulrike Lunacek. Jej zdaniem wyborom towarzyszyło wiele nieprawidłowości i manipulacji przy czym nie miały one charakteru przypadkowego, lecz były zaplanowane przez zorganizowane grupy. Przychyliła się do zdania niektórych partii opozycyjnych żądających przeprowadzenia nowych wyborów. Parlament Kosowa składa się ze 120 deputowanych. Partie reprezentujące ludność albańską obsadzają 100 miejsc natomiast pozostałe przeznaczone są dla mniejszości narodowych. Według wstępnych danych najlepszy wynik uzyskała Demokratyczna Partia Kosowa (Partia Demokratike e Kosovës) premiera Hashima Thaçi. Zdobyła ona 33,5 proc. głosów i 34 mandaty (w poprzednich wyborach z 2007 r. uzyskała 34,3 proc. głosów i 37 mandatów). Na drugim miejscu uplasowała się Demokratyczna Liga Kosowa (Lidhja Demokratike e Kosovës) uzyskując 23,6 proc. głosów i 27 mandatów (w poprzednich wyborach odpowiednio 22,6 proc. i 25). Jest to partia prawicowa o orientacji konserwatywno-liberalnej. Na jej czele od listopada 2010 r. stoi stoi Isa Mustafa w 2007 r. wybrany na mera stolicy Kosowa - Prisztiny. Radykalne, przeciwstawiające się dialogowi z Serbią, ugrupowanie Samookreślenie (Vetëvendosje) otrzymało 12,2 proc. głosów i 14 miejsc w parlamencie. Jego przywódca Albin Kurti organizował pokojowe akcje protestacyjne i był dwukrotnie aresztowany. Sojusz na rzecz Przyszłości Kosowa (Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës) byłego premiera Ramusha Haradinaja zdobył 10,8 proc. głosów i 12 mandatów (w wyborach z 2007 r. 9,6 proc. i 10). Startujący po raz pierwszy w wyborach Sojusz na rzecz Nowego Kosowa (Aleanca Kosova e Re) uzyskał 7,1 proc. głosów i 8 mandatów. Partię założył w 2006 r. biznesmen Behgjet Pacolli, właściciel firmy budowlanej Mabetex. 13 miejsc w parlamencie przypadło kosowskim Serbom, w tym 8 mandatów zdobyła, określająca się jako liberalna, proeuropejska i obywatelska, Niezależna Partia Liberalna (Samostalna Liberalna Stranka). Frekwencja wyborcza wyniosła 47,8 proc. - o 7,7 proc. więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?