Wlk. Brytania: Cameron wspiera eksport broni na Bliski Wschód
[2011-02-22 19:00:54]
Brytyjski opiniotwórczy dziennik "The Financial Times" poinformował 22 lutego, że premier David Cameron jest dumny ze sprzedaży brytyjskiej broni i sprzętu do państw Bliskiego Wschodu, mimo że jego rząd został zmuszony do cofnięcia i przeglądu niektórych licencji na eksport broni dla Bahrajnu i Libii. Alex Barker, korespondent "FT", towarzyszący Cameronowi w podróży na Bliski Wschód napisał: Brytyjski przemysł obronny nie ma lepszego przyjaciela niż David Cameron, przynajmniej wtedy, gdy w grę wchodzi eksport. Według niego, Cameronowi towarzyszą przedstawiciele ośmiu brytyjskich firm zbrojeniowych.
Barker skomentował: Biorąc pod uwagę dramatyczny obrót wydarzeń na Bliskim Wschodzie, Cameron z pewnością nie poszedł po linii najmniejszego oporu. Z powodu politycznych zaburzeń z łatwością mógł odwołać wizytę w rejonie Zatoki Perskiej. Mógł też pomniejszyć znaczenie eksportu broni, skoro Londyn został zmuszony do skasowania licencji eksportowych dla Bahrajnu i Libii. Tymczasem premier niczego takiego nie zrobił. Dziennikarz przypomniał, że kontrowersyjne decyzje podejmował także Tony Blair, który utorował drogę do uwolnienia w 2009 r. libijskiego terrorysty Abdelbaseta Ali al-Magrahiego i dwukrotnie, w roku 2004 i 2007 spotkał się z Muammarem Kadafim.
22 lutego Cameron w przemówieniu wygłoszonym w parlamencie Kuwejtu przyznał, że Wielka Brytania wniosła swój wkład w podsycanie destabilizacji na Bliskim Wschodzie poprzez wspieranie reżimów o nadmiernych skłonnościach kontrolnych (wobec swych obywateli). Zadeklarował jednak, że powstrzyma się od prawienia kazań o tym, jak rządy poszczególnych państw ustosunkowują się do społecznych żądań demokratycznych. Stwierdził: Nie jestem naiwnym neokonserwatystą, wierzącym, że demokrację można zrzucić z wysokości 40 tys. stóp, co było aluzją do interwencji wojskowej USA i Wielkiej Brytanii w Iraku, uzasadnianej chęcią wprowadzenia demokracji w tym kraju. To właśnie z wysokości 12 km amerykańskie samoloty zrzucały bomby w ramach "chirurgicznych" ataków.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.