Indie: Protesty w stolicy przeciwko wysokim cenom żywności (akt.)

[2011-02-24 08:06:36]

Kilkadziesiąt tysięcy związkowców protestowało w stolicy Indii New Delhi przeciwko rosnącym cenom żywności. Między listopadem 2010 a styczniem 2011 r. ceny warzyw wzrosły średnio o 48 proc. w porównaniu ze spadkiem o 21 proc. w tym samym okresie w roku poprzednim. Najbardziej podrożały pomidory - o 144 proc., cebula o 94 proc., bakłażany o 57 proc. W skali roku ceny warzyw były wyższe średnio o 24 proc. Podrożały także owoce, mleko, jajka, ryż i wiele innych towarów. W Indiach utrzymuje się stosunkowo wysoka stopa inflacji - w grudniu ub. roku wyniosła 8,4 proc.

Protest zorganizowany został przez największe związki zawodowe. Wśród organizatorów protestu znalazł się też związany z rządzącą krajem partią Indyjski Narodowy Kongres Związków Zawodowych (INTUC). Związkowcy domagali się od rządu odejścia od polityki skierowanej przeciwko narodowi, która prowadzi do zwyżki cen żywności, niższych płac, wzrastającego bezrobocia i braku bezpieczeństwa pracy. W szczególności centrale związkowe postulują natychmiastowe podjęcie działań prowadzących do zahamowania wzrostu cen i zdecydowanego ograniczenia spekulacji na rynku artykułów spożywczych; wprowadzenie pakietu stymulującego dla przedsiębiorców w celu ochrony miejsc pracy; wprowadzenie w życie rozwiązań prawnych gwarantujących wszelkie prawa pracownicze.

Dwie lewicowe centrale związkowe - Ogólnoindyjska Centrala Związków Zawodowych CITU (Centre of Indian Trade Unions), określająca się jako opozycja wobec imperialistycznej globalizacji oraz najstarszy związek zawodowy Ogólnoindyjski Kongres Związków Zawodowych AITUC (All India Trade Union Congress) zorganizowały miasteczka namiotowe dla przyjeżdżających z całego kraju, reprezentujących różne sektory gospodarki i grupy zawodowe, demonstrantów. Wielu manifestantów niosło ze sobą transparenty z hasłem przewodnim akcji: "Delhi idziemy!", czerwone flagi z emblematami sierpa i młota. Rząd nic nie robi. Chcemy zmusić go do działania. Teraz w wielu krajach świata ludzie wychodzą na ulice i zmuszają rządy do przyjęcia ich żądań - powiedział korespondentowi rosyjskiej agencji RIA Nowostki jeden z demonstrujących, działacz CITU. Inny z kolei uważa, że ludzie wyszli protestować przede wszystkim przeciwko korupcji, mówiąc: władze i biznesmeni dogadują się naszym kosztem.

Według różnych źródeł od 40 do 100 tysięcy ludzi przemaszerowało przez centrum stolicy pod siedzibę parlamentu. Demonstrujący przyjechali z 19 stanów. Był to jeden z największych protestów w Indiach w ostatnich latach. Podczas manifestacji policja nie interweniowała. Wręcz przeciwnie, inspektorzy ruchu drogowe zatrzymywali samochody, aby umożliwić przejście demonstrantom.

Paweł Stankiewicz
Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku