Kamerun: Coroczne protesty nie mia³y du¿ej si³y

[2011-02-25 09:58:28]

Jak podaje afrol.com, 23 lutego w Kamerunie mia³y miejsce obejmuj±ce ca³y kraj antyrz±dowe protesty. Demonstranci domagali siê, by ust±pi³ prezydent Paul Biya. Jednak w Doala i Jaunde - dwóch najwiêkszych miastach, policja bez trudu poradzi³a sobie z demonstrantami, przewa¿nie szybko przepêdzaj±c ich z ulic.

Protesty by³y trzecimi tego dnia roku od demonstracji przeciwko podwy¿kom cen ¿ywno¶ci 23 lutego 2008 roku. Tym razem organizatorzy zapowiadaj±, ¿e bêdzie mia³a miejsce rewolta na skalê tej, która doprowadzi³a do obalenia Hosniego Mubaraka. Jednak zarówno protestuj±cy, jak i media odnotowali, ¿e tegoroczny protest 23 lutego by³ s³abszy od tych, które przeprowadzono w poprzednich latach. Wiêkszo¶æ wezwañ do rewolty pochodzi ze ¶rodowisk emigracyjnych, które chc± zaktywizowaæ opozycjê w kraju, który czekaj± wkrótce wybory prezydenckie.

Jak podaje cameroononline.org, obserwatorzy polityczni twierdz±, ¿e Kamerun wykazuje wiele cech podobnych do tych, które maj± pañstwa bêd±ce aren± wielkich protestów. Lyombe Eko, profesor dziennikarstwa na Uniwersytecie w Iowa, zauwa¿y, ¿e ten ¶rodkowoafrykañski kraj boryka siê z takimi samymi problemami, jak Libia, Egipt czy Tunezja: wysokim bezrobociem i rosn±cymi cenami podstawowych artyku³ów. Jego zdaniem zw³aszcza brak pracy dla absolwentów wy¿szych uczelni stanowi potencjalne ¼ród³o protestów ulicznych.

Problemem w Kamerunie jest tak¿e korupcja i du¿e nierówno¶ci spo³eczne, które sprawiaj±, ¿e wiêkszo¶æ obywateli nie korzysta ze wzrostu gospodarczego. Ewentualna rewolta bêdzie mia³a jednak inne zaplecze kulturowe ni¿ w krajach pó³nocnoafrykañskich, gdy¿ w Kamerunie religijn± wiêkszo¶æ stanowi± chrze¶cijanie, ale konflikty miêdzy nimi a muzu³manami nie odgrywaj± wiêkszej roli. Spory maj± raczej charakter regionalny, a podzia³y przebiegaj± miêdzy ludno¶ci± anglo- i frankojêzyczn±.

Jaros³aw Klebaniuk


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAÆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca

Wiêcej og³oszeñ...


26 wrze¶nia:

1919 - Ukraina: Anarchi¶ci z Machnowskiej Armii Powstañczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decyduj±c± klêskê bia³ym wojskom Denikina.

1932 - Decyzj± polskiego MSW rozwi±zano Ukraiñsk± W³o¶ciañsko-Robotnicz± Socjalistyczn± Jedno¶æ (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odby³ siê zorganizowany przez Centralny Wydzia³ M³odzie¿y PPS ogólnopolski zlot m³odzie¿y socjalistycznej; wziê³o w nim udzia³ 15 tysiêcy m³odych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem dzia³alno¶ci antypañstwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleñsku rozbi³ siê samolot z pierwszym sk³adem Grupy Inicjatywnej PPR, która mia³a zostaæ przerzucona do Polski. W katastrofie zgin±³ Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czes³aw Skoniecki i Roman ¦liwa.

1944 - W pierwszym powojennym rz±dzie Francji komuni¶ci objêli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodzi³a siê Andrea Dworkin, amerykañska feministka radykalna, socjolo¿ka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmar³ postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - RFN: Powsta³a Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zosta³o zabitych, a ponad 200 odnios³o rany.

2000 - "Bitwa o Pragê" - kilkana¶cie tysiêcy osób demonstrowa³o przeciwko obradom Banku ¦wiatowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny pocz±tek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie ¶rodkowej i wschodniej.

2001 - Uruchomiona zosta³a polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.

2016 - W Hawanie podpisano porozumienie koñcz±ce wojnê domow± w Kolumbii.

2017 - João Lourenço (MPLA-PT) zosta³ prezydentem Angoli.


?
Lewica.pl na Facebooku