Warszawa: Protest akademików

[2011-03-04 14:06:29]

2 marca w Warszawie Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność" zorganizowała protest przeciwko niskim nakładom na naukę i ograniczaniu swobody akademickiej. Zgromadził on ok. 200 osób, w tym przedstawicieli Krajowej Sekcji PAN NSZZ "Solidarność", Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP oraz studentów.

Zdaniem protestujących przegłosowane przez Sejm 4 lutego zmiany destabilizują zatrudnienie pracowników akademickich, umożliwiając zwolnienie po jednej tylko naganie i ułatwiają rozwiązanie stosunku pracy. Związkowcom nie podoba się także to, że reforma nie obejmuje kwestii niedofinansowania polskich uczelni wyższych, co - ich zdaniem - jest jedną z przyczyn kiepskiej innowacyjności gospodarki. Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" Edward Malec przyznał, że ograniczenie pracy wykładowców na kilku etatach byłoby pozytywne, gdyby szła za nim podwyżka płac.

Ustawa jest również wstępem do prywatyzacji publicznego szkolnictwa wyższego. Świadczy o tym wprowadzenie odpłatności dla studentów za studiowanie na drugim kierunku studiów - twierdzi Malec, i dodaje - będziemy monitorować prace w Senacie. Jesteśmy zdecydowani kontynuować akcję protestacyjną.

Zmiany skrytykował również Filip Ilkowski ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. Uznał on, że współpraca uczelni z przedsiębiorcami niesie ze sobą niebezpieczeństwo komercjalizacji edukacji, a jednocześnie nie gwarantuje znalezienia pracy przez absolwenta.

Protest wsparli przedstawiciele Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego, którym nie podoba się przede wszystkim częściowa odpłatność za drugi kierunek studiów i przeniesienie części środków ze stypendium naukowego na stypendia socjalne.

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "S" rozważa wejście w spór zbiorowy z rządem i przeprowadzenie referendum strajkowego na uczelniach wyższych.





Piotr Kuligowski


Fot.: Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku