Wielka Brytania: Eksmisja Briana Hawa spod parlamentu

[2011-03-17 22:30:57]

Brian Haw (na zdjęciu), brytyjski weteran antywojennych protestów dostał nakaz eksmisji ze swojego "Obozu Pokoju" na placu przed Parlamentem w Londynie. Haw był świadkiem wydarzeń minionej dekady - koczował tam od 2001 roku, początkowo na znak protestu przeciw sankcjom wobec Iraku. Później przeżył w swoim namiocie wojnę i okres przemocy, który nastąpił po niej. W międzyczasie był świadkiem ponad milionowej demonstracja antywojenna - największa w historii Londynu. Miał też antywojennych sąsiadów, ale ci zostali usunięci w 2007 roku, gdy Izba Gmin uchwaliła zakaz demonstracji na placu. Haw pozostał jednak na trawniku w pobliżu parlamentu, gdyż jego protest był starszy, a prawo nie działa wstecz.

62-letni Haw w ostatnim okresie miał nielegalnych współlokatorów: protestujących imigrantów, a także obozowisko antyglobalistyczne i klimatyczne, tak zwaną "Wioskę Demokracji", usuniętą nakazem sądowym w lipcu 2010 roku. Aktywista przyglądał się też ze swego stołeczka przed namiotem na trawniku protestom na dachu Izby Lordów przeciw rozbudowie lotniska Heathrow oraz - dwukrotnie pod koniec 2010 roku - demonstracjom studenckim. W końcu przegrał jednak z burmistrzem Londynu Borisem Johnsonem, który uzyskał potwierdzenie nakazu eksmisji. Odbędzie się ona in absentia, gdyż chory na raka płuc Haw opuścił tymczasowo plac przed Parlamentem, udając się na leczenie do Niemiec.

How stał się symbolem ruchu antywojennego. Od początku konsekwentnie protestował przeciwko zaangażowaniu Wielkiej Brytanii i USA w wojny w Afganistanie i Iraku. Wystąpił w filmie dokumentalnym "TerrorStorm", a dokument Mahmuda Szoolizadeha pt. "A Man Called Brian" został mu poświęcony. W 2007 roku telewidzowie stacji Chanel 4 wybrali go Najbardziej Inspirującą Postacią Polityczną.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 września:

1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.

1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.

1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - RFN: Powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.

2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.

2001 - Uruchomiona została polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.

2016 - W Hawanie podpisano porozumienie kończące wojnę domową w Kolumbii.

2017 - João Lourenço (MPLA-PT) został prezydentem Angoli.


?
Lewica.pl na Facebooku