Niemcy: SPD i Zieloni mają szansę przejąć władzę w Badenii

[2011-03-24 19:37:41]

Jak wynika z opublikowanego 24 marca sondażu, Zieloni wraz z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) mają coraz większe szanse na przejęcie władzy w niemieckim landzie Badenia-Wirtembergia po wyborach do parlamentu tego regionu, które odbędą się 27 marca. Według badania ośrodka Forsa dla tygodnika "Stern" i telewizji RTL rządząca w Badenii-Wirtembergii od 1996 r. koalicja chadeckiej CDU i liberalnej FDP może liczyć na 43 proc. głosów, z czego na chadeków przypada 38 proc., zaś na liberałów - 5 proc. Natomiast Zieloni i SPD mogą wspólnie zdobyć 48 procent - po 24 proc. Po raz pierwszy w historii partia Zielonych ma szansę obsadzić fotel premiera niemieckiego kraju związkowego. Zostałby nim regionalny lider ugrupowania Winfried Kretschmann.

Sondaże zapowiadają historyczną zmianę na czele południowoniemieckiego landu, który od 58 lat jest bastionem CDU. Utrata władzy w tym kraju związkowym będzie też ciężkim ciosem dla chadecko-liberalnego rządu Niemiec pod kierunkiem kanclerki Angeli Merkel, bo osłabi jego pozycję w drugiej izbie parlamentu - Bundesracie. Już wiosną zeszłego roku chadecko-liberalna koalicja straciła większość w tej izbie, złożonej z przedstawicieli krajów związkowych, co powoduje, że rządowi trudniej przeprowadzać ustawy.

Komentatorzy wskazują, że wybory w Badenii-Wirtembergii mogą też zachwiać pozycją samej Merkel, a także wicekanclerza, szefa koalicyjnej FDP Guido Westerwellego, który obwiniany jest o spadek popularności swej partii. Jeśli CDU przegra w niedzielę wybory w Badenii-Wirtembergii, będzie to początkiem końca Angeli Merkel - napisał 24 marca tygodnik "Der Spiegel" w swym internetowym wydaniu. Autor komentarza podkreśla, że Badenia-Wirtembergia jest bastionem konserwatystów. Napisał: Jeśli akurat tutaj CDU grozi utrata władzy, to musiano popełnić poważne błędy. Merkel popełniła błędy, a próbując je naprawić, zrobiła jeszcze więcej błędów. Opuściło ją polityczne wyczucie. Zdaniem autora komentarza błędami Merkel były między innymi wstawienie się za byłym ministrem obrony Karlem-Theodorem zu Guttenbergiem oskarżonym o plagiat w pracy doktorskiej oraz polityka w sprawie niepopularnej w Niemczech energii atomowej. W 2010 roku rząd Merkel przeforsował kontrowersyjną decyzję o wydłużeniu eksploatacji elektrowni atomowej, ale po niedawnej katastrofie nuklearnej w Japonii i - jak twierdzi opozycja - w obawie o wynik wyborów regionalnych, wdrożenie nowej ustawy zostało zawieszone na trzy miesiące.

Sondaż ośrodka Forsa pokazał, że dla wielu wyborców w Badenii-Wirtembergii właśnie sprawy związane z energetyką są ważnym tematem, który wpłynie na ich decyzję nad urną. Zdaniem 44 proc. polityka energetyczna jest najważniejszym problemem Badenii-Wirtembergii, zaś dla 30 proc. główny problem landu to kontrowersyjny projekt budowy nowego dworca kolejowego w Stuttgarcie - stolicy kraju związkowego. Od sierpnia w mieście tym odbywają się regularne demonstracje przeciwko planowanej inwestycji, której orędownikiem jest chadecki premier landu Stefan Mappus.

27 marca do urn pójdą także mieszkańcy Nadrenii-Palatynatu na zachodzie Niemiec. Według sondaży wygrają rządzący tam od 1994 r. socjaldemokraci, którzy zapewne utworzą koalicję z partią Zielonych.

Jarosław Klebaniuk


Fot. Dworzec Główny w Stuttgarcie.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku