Irak: Służby specjalne atakują Mudżahedinów Ludowych

[2011-04-09 12:58:56]

8 kwietnia irackie służby specjalne zaatakowały obóz Ashraf, położony na południowy-wschód od Bagdadu, stanowiący główną siedzibę irańskiej grupy opozycyjnej Mudżahedini Ludowi. Irackie władze podały, że 3 osoby zginęło, a 14 zostało rannych. Według Amerykańskiego Komitetu na rzecz Mieszkańców Obozu Asraf (U.S. Committee for Camp Ashraf Residents) z siedzibą w Waszyngtonie śmierć poniosło aż 20 osób, a telewizja Al-Arabija podała liczbę 9 zabitych.

Stany Zjednoczone przekazały odpowiedzialność za bezpieczeństwo w bazie na ręce władz irackich w lutym 2009 roku. Blisko 3 tysiące 400 mieszkańców obozu - w tym bojownicy grupy i ich rodziny - skarży się, że są od tamtej pory obiektem ciągłych represji ze strony proirackiego rządu premiera Nuriego al-Maliki, który zapowiedział, że będzie dążył do usunięcia z kraju wszystkich grup o charakterze zbrojnym, zagrażających stabilności Iraku. W wypowiedzi dla Al-Arabija rzecznik irackiego rządu Ali Al-Dabbagh nazwał obecność Mudżahedinów Ludowych na terenie kraju bezprawną.

Zaniepokojenie działaniami władz Iraku wyraziły amerykański Departament Stanu, Departament Obrony, ambasada USA w Iraku, Dowództwo Amerykańskich Sił Zbrojnych w Iraku oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych. Apeluję do rządu irackiego o powściągliwość i wywiązywanie się ze swoich zobowiązań - powiedział przebywający w Mosulu Sekretarz Obrony Robert Gates. Rzecznik Departament Stanu Mark Toner podkreślił w oświadczeniu, że administracja Baracka Obamy jest głęboko zaniepokojona doniesieniami o zabitych i rannych. Zdaniem Mudżahedinów Ludowych atak na ich obóz jest pogwałceniem międzynarodowego prawa i porozumień.

Mudżahedini Ludowi to organizacja polityczno-militarna założona w 1964 roku przez oficerów i żołnierzy krytycznych wobec rządów irańskiego szacha Rezy Pahlawiego. W 1979 roku brali udział w obaleniu monarchii. Później Mudżahedini stanęli do walki o władzę z radykalnymi islamistami, skupionymi wokół ajatollaha Chomeiniego. Działali na emigracji, początkowo we Francji, potem w Iraku. Mudżahedini łączą w swojej ideologii elementy marksistowskie i islamskie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku