Palestyna: Lider DFLP wrócił do Strefy Gazy

[2011-04-20 20:18:30]

Jak poinformowała agencja prasowa Ma`an lider Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny 63-letni Ahmad Abed Al-Aziz powrócił 20 kwietnia do Strefy Gazy z emigracji w Libii. Abed Al-Aziz, który doznał obrażeń podczas obrony obozów dla palestyńskich uchodźców w Libanie przez lata nie mógł wrócić. Na granicy izraelsko-palestyńskiej w Erez przywitała go uroczyście delegacja, w której skład weszli przedstawiciele świeckich ugrupowań palestyńskich.

Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny to marksistowsko-leninowska partia powstała w 1969 roku w wyniku rozłamu w Ludowym Froncie Wyzwolenia Palestyny. Ugrupowanie działa głównie wśród Palestyńczyków mieszkających w Syrii i Libanie (w Jordanii lokalne skrzydło DFLP przekształciło się w oddzielną partię polityczną - Jordańską Demokratyczną Partię Ludową), w mniejszym stopniu na terenie Autonomii Palestyńskiej (głównie chrześcijańska mniejszość w Nablus i Betlejem). DFLP wydaje gazetę "Al-Hurriya", która wychodzi w Syrii.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku